VALİ FUNDA KOCABIYIK, KADIN ÇALIŞANLARLA BİR ARAYA GELDİ

Vali Funda Kocabıyık, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte valilik ve il özel idaresi bünyesindeki kadın çalışanlarla bir araya geldi.

VALİ FUNDA KOCABIYIK, KADIN ÇALIŞANLARLA BİR ARAYA GELDİ
Kübra argın
Kübra argın
11 Mart 2020 Çarşamba 13:53

Uşak İl Özel İdaresi Sosyal Tesisindeki etkinlikte konuşan Vali Funda Kocabıyık, ‘Türk kadınının’ gücüne, dirayetine, sabrına, çalışkanlığına ve şefkatine her zaman inandığını, tarihin her safhasında Türk kadınının, toplumun gelişmesinde, kalkınmasında, eşitliklerin dengelenmesinde asil bir görev üstlendiğini söyledi.

Türk kadınlarının her türlü zor şarta rağmen kadınlık bilinciyle sorumluluklarını yerine getirdiğini aktaran Vali Funda Kocabıyık, “ Hem anne, hem eş, hem çalışan, hem üreten kadınlarımızla gurur duyuyorum” dedi.

Türkiye’nin ekonomisinin gelişmesi için istihdamda kadınların gücünün artırılması gerektiğini vurgulayan Vali Funda Kocabıyık, “Eğer toplumun gelişmesini ve bireysel mutluluğu sağlamak istiyorsak, kadınlarımız kamusal alanda daha fazla aktif hale gelmeli ve ekonomik hayatta girişimci olarak yer alabilmelidir. Özellikle son 15 yılda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kadınlarımızın güçlendirilmesi konusunda çok önemli adımlar atıldı. Bilinmelidir ki kadınların emeği ve desteği olmadan ülkemizi daha iyi yerlere taşımak mümkün değil. Bu yüzden bizler de daha üretken, çalışkan ve daha güçlü olmalı, kız çocuklarımızı bizlerden daha etkin olacak şekilde yetiştirmeliyiz. Bugün, hayatın her alanında kadınların hak ettiği yere gelmesi için hep birlikte mücadele veriyoruz. Geçmişte olduğu gibi devlet yönetiminde söz sahibi olmalı, siyasi, askeri, ekonomik, kültürel faaliyetlerde, sanatta, edebiyatta ve sporda kendimizi göstermeliyiz. Dolayısıyla biz kadınlar azimle hayatın her alanında var olmalıyız” diye konuştu.

Toplumda cinsiyetçi bakış açısının azaldığını, günümüz Türkiye’sin de kadınların daha özgüvenli ve haklarını savunan özelliklere sahip olduğunun altını çizen Vali Funda Kocabıyık şunları söyledi:

“Bizler erkek ve kız evlatlarımızı, eşit olduklarına, herkese ve kendilerine saygı duymaları gerektiğine, eğitim almalarına, çalışkan olmalarına, birine zarar vermenin yanlış olduğuna ilişkin öğretilerle yetiştirirsek, “insan olmaya” dair ortak bir algı oluşturabiliriz. Toplumda herkes için olan “ahlak anlayışını” var etmeliyiz. Çocuklarımıza ahlakın sadece kadın ya da sadece erkek üzerinden oluşmadığını, ahlakın cinsiyet gözetmeksizin tüm insanları kapsadığı öğretmeliyiz.  Medeni, çağdaş, inançlı ve sağlıklı bir insan hiçbir zaman kadın, çocuk diye ayırmadan hiç kimseye, hiçbir canlıya karşı şiddete başvurmaz. Şiddeti tercih eden insanların; boyutu ne olursa olsun fiziksel şiddetin, birine bağırmanın, birini bir konuda zorlamanın, rencide etmenin de şiddet olduğunu bildiklerini düşünüyorum. Şiddet bir hata değil, tercih meselesidir. Şiddete yol açan kendini kontrol edememe, sinir gibi durumlar ise tedavi edilebilir hastalık kapsamındadır. Şiddete meyli olanların, başkalarına zarar verme durumuna gelmeden önce tedavi edilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Devletimiz yaptığı çalışmalarla kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırabilmek, tedbir alabilmek ya da şiddet mağdurlarına yardım edebilmek için büyük bir çaba veriyor. Bu mücadele uğraşısı, bakanlıklarımızın, kolluk kuvvetlerinin ve halkımızın duyarlı olması ile başarılı sonuçlanacaktır.  Hepimizin bu mücadelede görevi vardır. Bu bilinçle haksızlığa karşı, şiddete karşı susmamamız gerekiyor. İnşallah kadınlar üzerine yaptığımız konuşmalar hem bugün hem de gelecek için ufuk açıcı fikirlere gebe olur”

Vali Yardımcıları Meral Batı Demirbaş, Ayşe Şeyda Çağlar, Ulubey Kaymakamı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Onur Özaydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Yavuz Çakar’ın da katıldığı etkinliğin sonunda Vali Funda Kocabıyık kadınlara çeşitli hediyeler vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.