Vali Salim Demir’in katılımıyla Açılış Töreni

10 Ekim 2018
489 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası 2018-2019 Üretim Dönemi Kampanya Açılış Töreni Vali Salim Demir’in katılımıyla gerçekleşti.

 

Bu yıl 93üncüsü düzenlenen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası 2018-2019 Üretim Dönemi Kampanya Açılış Töreni Vali Salim Demir’in katılımıyla gerçekleşti. 
Törene Vali Salim Demir, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, Baro Başkanı Gürcan Sağcan, İl Jandarma Komutanı Albay Yalçın Baysal, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar,  çiftçiler ve diğer ilgililer katıldı.
 
Türkiye'nin ilk özel teşebbüs yatırımı olarak 1926 yılında faaliyete geçen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nda  düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, fabrika müdürü Yıldıray Özbay’ın açılış konuşması ve protokol konuşmaları ile devam etti. 
 
Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürü Yıldıray Özbay, yaptığı konuşmada 1926 yılında üretime başlayan Uşak Şeker fabrikasının o günden günümüze kadar üretime  devam ettiğini ifade ederek, 2018 yılında şeker pancarı üretimi için şeker pancarı üretimi yapılan 71 köyümüzde 1799 çiftçi ailesi ile 235 bin ton üretim kotası sözleşmesi yapıldığını belirtti. Fabrikanın,  12.10.2018 tarihinde pancar işlenmesine başlayacağına değinen şeker fabrikası müdürü Yıldıray Özbay, konuşmasında  98 gün devam edecek kampanya süresince günlük  2000 ton pancar işlenerek toplam 195 bin ton civarında pancar işlenip 25.000 ton civarında şeker ile yan ürün üretmeyi hedeflediklerini ifade etti.
 
Vali Salim Demir, yaptığı konuşmada, “2018-2019 döneminin, Nuri Şeker Fabrikası'na  pancar alım- satım sezonunu bugün itibariyle başlatıyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz program geçen hafta planlanmasına rağmen fabrikamızın doğalgazla buluşması çalışmaları nedeniyle bu haftaya sarkmak zorunda kaldı.Önemli olan fabrikamızın yaşamasını sağlayacak olan bilimdeki ve sanayideki gelişmeleri ve yenilikleri şeker fabrikamıza uyarlamaktır. Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikamız 93 yıldır bunu gerçekleştirerek faaliyetlerine devam etmektedir.
 
Nuri Şeker Uşak Şeker fabrikamızın Uşak ekonomisine katkısı sadece şeker üretmekten ibaret değil. Öte yandan Uşak mülkü sınırlarında yaşayan 365.000 nüfusumuzun çok daha ötesinde bir nüfusla ekonomik, sosyal ve kültürel birlikteliğe sahip. Komşu illerimiz olan Manisa, Kütahya,  Afyon ve Denizli'nin bazı ilçelerini kapsayan bu birliktelik bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Dolayısıyla şeker fabrikamız Uşak ile beraber komşu ilçelere de hizmet veren ve değişik sektörlerde katma değer sağlayan önemli bir kuruluştur. Fabrikamız, bu sezon 1799 çiftçimizin ürettiği şeker pancarından 25 bin ton civarında şeker üretmenin yanında, gerek şeker pancarının ve üretim sonrası elde edilen şeker ve yan ürünlerinin nakliyesi, yem sanayinde kullanılan küspenin hayvancılığa katkısı, ilimizde önemli bir istihdam sağlaması gibi birçok ekonomik katkı sağlamaktadır. 
 
Bu vesileyle 2018-2019 dönemi pancar alım sezonumuzun hem fabrikamıza hem çiftçilerimize hem de çalışanlarımıza hayırlı olmasını, bereketli kazançlar sağlamasını diliyorum.  Başta bu fabrikanın kuruluşunun öncülüğünü yapan Nuri Şeker ve fabrikaya emek veren işçilerimize ve üretimi sağlayan çiftçilerimizden ebediyete  intikal edenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Hayatta olanlara da sağlıklı huzurlu ömürler diliyorum.” dedi.
 
Vali Salim Demir, konuşmaların ardından fabrikaya ilk pancarı getiren çiftçimize  ödül verdi. Kurdele kesimi ve duanın ardından şeker pancarları fabrikaya alınmaya başladı.
Vali Salim Demir, açılış programının ardından şeker fabrikasının üretim birimlerinde incelemelerde bulunarak, üretim aşamaları hakkında bilgi aldı.Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber