"EYVALLAH BAŞKANIM ALDIK SELAMINIZI"

23 Ağustos 2017
3289 Haber Okunma   0 Haber Yorum

"EYVALLAH BAŞKANIM ALDIK SELAMINIZI"

 

Murat Dağı’nda siyanürlü altın aranma işlemini ve Murat Dağı’nda yol açmak için kesilen çam ağaçlarına tepki göstermek için uşak ve Kütahya’dan çevre gönüllülerinin katılımı ile geçtiğimiz Cuma Murat dağında bir protesto yürüyüşü yapılmıştı. Uşak’tan Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler odası başkanı Uğur Albayrak’ta çevreye ve doğaya duyarlı kişiliğinin gereği olarak bu yürüyüşe katılmış ve tepkisini net bir şekilde sergilemiştir. Başkan Albayrak’ın Sosyal paylaşım sitesinden yayınlamış olduğu “UŞAK'IN ÜSTÜ ALTINDAN DAHA DEĞERLİDİR.GÜZELİM DOĞAYI YOK ETMEYİN.MURAT DAĞI’NDAN UŞAK'A, UŞAK'TAN BALIKESİR'E SELAM OLSUN...” bu ileti bir internet sitesi tarafından gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bir şekilde çarpıtılarak gündeme getirilmişti. Başkan Albayrak’ın sosyal paylaşım sitesine bakıldığında yapmış olduğu paylaşımdan yaklaşık bir saat sonra Balıkesir smmm odası başkanı Metin Yalçının “EYVALLAH BAŞKANIM ALDIK SELAMINIZI, BALIKESİR DENDE YİĞİTÇE MÜCADELENİZE BİN SELAM OLSUN.” Bu Paylaşımı dikkat çekmektedir. Başkan Uğur Albayrak’ın selamı kime gönderdiği ve neden gönderdiği aslında açık bir şekilde ortadadır. Balıkesir yıllardır siyanür ile mücadele vermekte ve bu mücadelenin en başında Balıkesir smmm odası başkanı metin yalçın gelmektedir ve Balıkesir gibi Uşak’ta siyanür ile mücadele vermeye başlamıştır.Başkan Albayrak’ın hakkında yazılan asılsız haberlere yargı yayın yasağı getirerek erişim engeli koymuştur.Uşak’tan Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler odası başkanı Uğur Albayrak’ın Hakkında çıkan asılsız haberler ile ilgili yapmış olduğu basın açıklaması;

Başkan Albayrak; Son günlerde ilimizde yakinen bilindiği gibi, Murat Dağında ve Banaz Bahardır Köyü sınırlarındaki Baklan ve Tepedelen mevkilerinde yapılan maden arama çalışmaları bulunmaktadır.
Uşak ilinin Güney tarafında Kışladağ bölgesinde yapılan altın çıkarma çalışmaları nedeniyle Uşak’ın nefes aldığı ormanların bir tarafı yok olmuştur. Şimdi Uşak’ın kuzey tarafında Murat dağının Gediz yönünde ve Banaz Bahadır köyü yönündeki yönünde sondaj çalışmaları yapılmaktadır. Uşak’ın kuzey yönünden de maden çıkartılması Uşak ilinin iki tarafındaki ormanların ve akan suların nehirlerin yok olması anlamına gelir.
Murat dağından akan suların bir kısmı ADIGÜZEL barajına ile taa aydın ovasına kadar sulama yapıldığı, diğer taraftan da Gediz çayı tarafından Porsuk çayına kadar suyun akması nedeniyle Eskişehir ovasına kadar sulama ihtiyacına cevap verdiği bilinmektedir.
Ayrıca Bahadır dağında yapılan maden arama çalışmaları yapıldığı, çalışma yapılan bölgenin hemen altına fındık dere mevkiinde bir baraj büyüklüğüne varan ölçüde gölet yapılmış, bu gölet belki bu yıl belki de gelecek yıl faaliyete geçecektir. Bu barajın Birkaç km ilerisinde Dümenler Kozviran barajı vardır. Bu göletlerden ona yakın köy sulama ihtiyacını karşılamaktadır/karşılayacaktır. Yine Bahadır köyünde Baklan yöresinin hemen 2-3 km altında yapılacağı söylenen bir göletten Uşak ilinin içme suyu karşılanacağı söylenmektedir. Bu yörede Hatipler köyünde yüzlerce sera üretimi ile ülkenin çok bölgesine sebze sevkiyatı yapılmaktadır. 2-3 km ileride siyanürlü altın çıkart yaklaşık 3 km altındaki göletten uşak içme suyunu karşılasın, yine buradaki göletlerden meyve, sebze ve tarim arazisi sulansın. itirazımız budur. anlatılmak istenilen budur.
Bu durumda maden arama (halk arasında altın arandığı söylemleri malumdur.) Egenin su ihtiyacının karşılandığı Murat dağının tıraşlanarak yok olmasına gönlümüz razı değildir. Bu amaçla sadece buna duyarlılığımız nedeniyle o yörenin insanı olmam münasebeti ile ilimizde çevre gönüllüsü olarak bilinen Mehmet ÇAMCI hocamın konuyu benimle paylaşması ve talebi doğrultusunda 18.Ağustos 2017 günü Murat dağına giden ekibe katıldım. Dağın yok olmasına ve siyanür ile altın çıkartılması konusuna duyarlılık gösterdim.
Bu arada Murat dağına gitmek için yola çıktığım sırada Balıkesir SMMM Oda Başkanımız sevgili dostum Metin Yalçın başka bir konu ile ilgili olarak beni aradığında, ben de sohbetin içinde ‘’Murat dağında altın araması çalışmaları varmış, oraya gidip geleceğiz dediğimde, başkanım bizim de Balıkesir’ de Kaz dağında aynı çalışma yapıldı bizde aynı duyarlılığı gösterdik, sizin dağlara da bizden selam söyleyin’’ sözüne istinaden bende birkaç tane fotoğrafı paylaşırken ‘’Uşak’ın Üstü ALTINDAN daha değerlidir, GÜZELİM DOĞAYI YOK ETMEYİN, Murat dağından Uşak’a, Uşak’tan da Balikesir’e Selam Olsun…’’ şeklinde paylaşımda bulundum. Konu tamamen bundan ibarettir. Nitekim sevgili dostum arkadaşım Metin YALÇIN aynı benim paylaşımımı aynı gün gün içinde (18.08.2017 günü) kendi ve benim sosyal medya sayfalarında paylaşmış, paylaşımın üstüne de ‘’ Eyvallah başkanım aldık selamınızı, Balıkesir’ den de yiğitçe mücadelenize bin selam olsun.’’ İbaresini düşerek selamımızı almıştır. Bizde olay ve Balıkesir’li arkadaşım ile diyalog kendi mezrasında tamamlanmış ve kapanmıştır. Konu bu iken;
Bugün (20.08.2017 günü) yerel bir internet haber sitesinde konu çok farklı olarak çarpıtılarak haber konusu yapılmıştır.
Malum kişilerle (cezaevinde yatan) hiçbir siyasi birlikteliğim, alakam ve dayanışmam olmamıştır. Konu haberde geçen suçlama konularını kabul etmiyorum. Haber hakkında yasal süre içinde TEKZİP ve diğer yasal haklarımı kullanacağımı kamuoyuna saygı le sunarım.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber