​İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ LOKANTACILAR VE PASTACILAR PROTOKOLÜ İMZALANDI

11 Mayıs 2019
476 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Aşırı tuz ve şeker kullanımını azaltmak amacıyla Lokantacılar ve Pastacılar Protokolü (2019-2021) İl Sağlık Müdürlüğü makamında karşılıklı taraflar eşliğinde imzalar atıldı.

 

Toplumda sağlığın korunması ve hastalıkların oluşumunun önlenmesinde çok sektörlü bir yaklaşım ile “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ve Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” yürütülmektedir. Söz konusu Programlar, tuz kullanımını yüzde 4 ve şeker kullanımını yüzde 5 oranında tüketimini ve kademeli olarak, önerilen seviyelere düşürülmesi için çeşitli aktiviteleri içermektedir.


            
Dünya Sağlık Örgütü, hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gramdan az olarak önermektedir. Yetişkinlerde hipertansiyon, kalp hastalıkları riski ve inmenin azaltılmasında tuz alımının azaltılması etkilidir.


             
Aşırı tuz (sodyum) tüketimi; 
Kardiyovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, hipertansiyon,inme, osteoporoz ve bazı kanser türlerinin oluşmasına neden olabilmektedir.
           
 Aşırı Şekerli beslenmek; 
Obezite, Kalp Hastalıkları, Kanser, Karaciğer Yağlanması gibi hastalıklara neden olduğu gibi ayrıca bağışıklık sistemini düşürür, insülin direncine neden olur.


           
Bu kapsamda 03.05.2019 tarihinde, aşırı tuz ve şeker kullanımını azaltmak amacıyla İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat KAVAS, Ege Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Fatih DEMİR, Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şeref PARLAS arasında, Lokantacılar ve Pastacılar Protokolü (2019-2021) İl Sağlık Müdürlüğü makamında karşılıklı taraflarla imzalar atıldı.


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber