​MİMARLAR ODASI UŞAK İÇİ BİR ARAYA GELDİ

22 Şubat 2018
1388 Haber Okunma   0 Haber Yorum

​MİMARLAR ODASI UŞAK İÇİ BİR ARAYA GELDİ

MİMARLAR ODASI UŞAK İÇİ BİR ARAYA GELDİ

Uşak mimarlar odası üyeleri ile bir araya geldiği kahvaltılı toplantıda kendin sorunlarını masaya yatırdılar. Mimarların tek amacı uşak’ın ortak akıl çerçevesinde yönetilmesine katkı sunmak. Kentin sorunlarının tartışıldığı programda Kent park projesinden, şehri ikiye böldüğü düşünülen Ankara İzmir otoyoluna. Şehre kazandırılan simgesel yapılardan, kaldırılan simgesel yapılara. Son zamanlarda özellikle yeni açılan kafelerin uyguladığı ve moda haline gelen bahçe alanlarının tamamen kapatılarak iş yeri haline getirilmesinden,  ismet paşa caddesindeki düzensiz çadırların oluşmasına kadar birçok konu masaya yatırılarak tartışıldı.
Toplantıya ev sahipliği yapan uşak mimarlar odası yönetimi meslektaşları ile kentin sorunlarına çözüm aradılar. Toplantının açılış konuşmasını yapan oda başkanı Turan Ünlü; “mesleki sorunlarımızın yanı sıra kentimizin sorunlarının da konuşulup çözüm aranacağı bu toplantılarımızın ilkini gerçekleştirmekteyiz verimli geçeceğine inandığımız bu toplantıları her ay meslek mensubu arkadaşlarımız ile geniş katılımlı olarak yapmayı amaçlıyoruz. Yaşamış olduğumuz kente mimar elinin de değmesi gerektiğini ve ortak akıl çerçevesinde projelere katkı sağlamamız gerektiğini düşünmekteyiz.” Diyen başkan Ünlü meslektaşlarına sözü bıraktı.

Uşak’lı mimarların ortak sorunu Uşak Belediyesi ile koordinasyon bütünlüğü sağlayamamak.

MİMAR SAMANCI; UŞAK’IN ORTAK AKILLA ŞEKİLLENMEYE İHTİYACI VAR

Mimarlar belediyeye sunmuş oldukları projelerde ön onayların bile yaklaşık 45 günü geçtiğini ruhsat sürelerinin normalden çok fazla sürede çıktığını ve bu uygulamanın mimarları işlevsiz hale getirdiğinin altını çizdiler. Mimarlar odası yönetim kurulu üyesi Mimar Çağlar Samancı; ”Uşak belediyesi bünyesinde 8 tane mimar arkadaş çalışmaktadır proje ön onaylarının bile bir ayı aşkın bir sürede çıkmasına biz anlam verememekteyiz. Belediye ile ilgili çok ciddi koordinasyon eksikliğimiz var maalesef işlerimiz için muhatap bir kişi bulamıyoruz. Yaşadığımız kentin güzelleşmesinde katkı sunmak için biz Uşaklı mimarlar olarak elimizden gelen katkıyı sunmaya hazırız. Ata park diye tabir ettiğimiz alan projelendirilirken dönemin belediye başkanı Mesut Apaydın mimarlar ile toplantı yaparak sürekli fikir alışverişinde bulunmuş ve ortak akıl çerçevesinde bu güzel alan ortaya çıkmıştır. Kent park diye tabir edilen yeni park alanında yıkımlar bitmek üzere. Uşak belediyesi kent park ile ilgili ne Uşaklı mimarlarla nede sivil toplum örgütleri ile bir araya gelmemiştir. Uşak halkının hizmetine sunulacak olan bu alana halkın görüşlerine mutlaka yer verilmelidir. Kent park projesi mutlaka yarışma projesi ile oluşturulmalı ve en iyisi bulunmalıdır. Betonarme binaların olmadığı yeşil alan dan oluşan bir meydan ortaya çıkartılmalıdır.

BAŞKAN ÜNLÜ; “ŞEHRİ YENİLERKEN TARİHİMİZİ YOK ETMEYELİM”

Başkan Ünlü ; ” yenilenme sürecinde uşak halkının kent hafızası yok oluyor. Yıkıp yapmak gibi bir hastalığımız var mevcut olanı korumanın yanı sıra yeni alanlara yeni yapılar yapmamız hem kentimiz hem de halkımız açısından daha verimli olacaktır. Kent parkın içinde yapılacak olan park alanlarının içerisine zamanında orda bulunan yapıları anımsatacak eserler kondurulmalı ve halkın hatıralarına sahip çıkılmalıdır. Stadyum kavşağında bulunan cirit atı heykelinin kaldırılması bile üzücü bir gelişmedir. Belki de Uşak’ı anlatan Uşak’ı simge ile özleştiren tek sanat yapısının yerinden sökülerek kaldırılması bizleri üzmüştür. Başkan ünlü bu toplantıların amacı siyaset yapmak veya birilerini eleştirmek değildir. Bizler mesleğimiz gereği yaşadığımız kentin gelişmesine katkı sunmak adına konuşmak ve fikirlerimizi beyan etmek zorundayız. Kent adına yapılan yanlış projelerin karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz .” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

 
 
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber