​YARIN ÇOK GEÇ KALMIŞ OLABİLİRİZ

11 Haziran 2019
1359 Haber Okunma   0 Haber Yorum

İYİ PARTİ KOMİSYON KURULMASINI İSTEDİ

“MURATDAĞI EGENİN CAN DAMARIDIR”

Bugün Uşak Belediye meclisine konu olan Altın Madeni ile ilgili İyi Parti Belediye Meclisi Gurup Başkanı Necmi Dursun Murat Dağına Kurulacak Olan Altın Madeninin Doğaya ve Uşak’a zararlarını araştıracak bir komisyon kurulmasını talep etti.

İYİ PARTİ KOMİSYON KURULMASINI İSTEDİ

İyi Parti’den Muratdağı da yapılan altın aramalarınason verilmesi için araştırma komisyonu kurulsun talebi belediye meclisine sunuldu tarafından ret edildi.

Murat dağına açılacak olan açık linç usulü siyanür ile çıkartılacak altın madeni işletmesinin Gediz havzasını ve Ege bölgesine vereceği zararın yanında Uşak’ı da yaşanmaz hale getireceğini ve Uşak olarak acil önem alınması gerektiğinin altını çizen Gurup Başkanı Dursun; “. Çevre illerinde içinde bulunduğu geniş kapsamlı bir komisyon kurulmasına Uşak’ın öncülük etmesi gerekiyor, yöneticiler olarak bu sorumluluğu üstlenmemiz Ege bölgesinin geleceği açısından çok önem taşımaktadır. Bu sorumluluğu hepimizin üstlenmesi gerekmektedir diyerek Belediye Başkanı Mehmet Çakına Komisyon Kurulmasını Önerdi. Başkan Çakın bu konu ile ilgili yapmış oldukları girişimler hakkında meclisi bilgilendirdi.

Gerekli olan bütün çalışmaların yapıldığını onun için şu an böyle bir komisyona gerek olmadığını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Çakın; “Uşak belediyesi olarak gerekli girişimleri yapıyoruz. Uşak’ın suyu açısından ne kadar tehdit altında olduğumuzun bilincindeyiz. Uşak milletvekilleri olsun sivil toplum örgütleri bu işin peşini hiç bırakmadı biz yasal çerçevede davamızı açtık şu an için komisyon kurulmasına gerek yoktur.” Diyerek komisyonun kurulmasını reddetti.
 
Uşak’ın güney batısında yer alan ve yaklaşık 17 yıldır siyanür ile altın çıkartan bir maden işletmesi var. İlimizin havası ve yer altı kaynakları açısından büyük bir tehdit oluşturan altın madeninin geçmiş dönemlerde yer altı kaynaklarına karışan siyanür’ ün verdiği zararı yakın zamanda tüm uşak şahit olmuştu. Şimdi ise içme suyunun karşılandığı dağ’a kurulacak olan maden ile ilgili Uşak’ın sessiz sedasız tepki vermesi ne kadar doğru?
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber