Türkiye’ de Kan Basıncı Kontrolünün İyileştirilmesi Projesi

07 Şubat 2019
375 Haber Okunma   0 Haber Yorum

“Türkiye'de Kan Basıncı Kontrolünün İyileştirilmesi” projesi çalışmaları 30 Ekim 2018 tarihinde İstanbul da start verilmiştir.

Türkiye’de Kan Basıncı Kontrolünün İyileştirilmesi Projesi

 
 
               Küresel bir halk sağlığı sorunu olan hipertansiyon en sık görülen kronik hastalıklar içerisinde yer almakta olup Türkiye'de kan basıncı kontrolü istenilen düzeyde değildir. Türkiye'de kan basıncı kontrolünde iyileşme kaydetmek amacıyla Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliğinde “Türkiye'de Kan Basıncı Kontrolünün İyileştirilmesi” projesi çalışmaları 30 Ekim 2018 tarihinde İstanbul da start verilmiştir.


            Uşak, Erzincan ve Çankırı pilot il olarak seçilmiş ve ilimizde proje kapsamında eğitimlere 03 Ocak 2019 tarihinde eğitimler başlamıştır.

“Türkiye'de Kan Basıncı Kontrolünün İyileştirilmesi” projesi kapsamında ilimizde görev yapan 122 Aile Hekimine eğitici Dr. Yasemin Köprü, Dr. Emine Uysal, Dr. Betül Boğar, Dr. Damla İlkem Kumral, Dr. Ayşe Söylemez tarafından  ve 118 Aile Sağlığı Çalışanlarına  Hemşire Rüveyde Ülkü, Ebe Zeynep Emrem  ve Ebe Begüm Beloğlu tarafından 03 Ocak  2019 – 05 Şubat 2019  tarihleri arasında  eğitim verlmiştir.


            04 - 05 Şubat  tarihlerinde, Yücel Otelde devam eden Projenin son tur eğitimine, Dünya Sağlık Örgütünden Prof. Dr. Toker ERGÜDER, Doç. Dr. Tufan NAYIR, Sağlık Bakanlığı Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sağlığı Daire Başkanı Uzm. Dr. Banu Ekinci, Sağlık Bakanlığından Tıb. Tek. Gülay Sarıoğlu, Ahmet ARIKAN ,  Ecz. Melda KEÇİK, ve İl Sağlık Müdürümüz Dr. Sedat KAVAS katılım sağlamıştır.


          Dünya Sağlık Örgütü tarafından, İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat KAVAS' a, İl Sağlık Müdürlüğü Yöneticilerine ve eğitimde görev alan eğitimcilere “Türkiye'de Kan Basıncı Kontrolünün İyileştirilmesi” projesi çalışmalarına yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür belgeleri takdim edilmiştir.

      Aynı gün Ramada Otel' de Aile Hekimleri, Aile Sağlığı Çalışanları ve Türk Eczacılar Birliği üyesi Eczacılarla beraber "Sağlık Profesyonelleri İşbirliği Toplantısı" gerçekleştirilerek Programın, toplumda kronik hastalıklar konusunda farkındalığın artırılmasına ve kan basıncı kontrolünün iyileştirilmesine katkı sağlaması konusunda Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Sorumlusu ve temsilcileri, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sağlığı Daire Başkanı ve çalışanları ve İl Sağlık Müdürü ve Sağlık Müdürlüğü çalışanları,  Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri ve Eczacı Odası Başkanı ve eczacıların katılımıyla sunum ve çalıştay  yapılmıştır.Çalıştayda ilimizdeki Aile Hekimlerimizin Aile Sağlğı Çalışanlarımızın ve Eczacılarımızın işbirliği vurgulanarak projenin etkin ve verimli olması temennilerinde bulunulmuştur. Toplantının sonunda saat 19.00' da bütün katılımcılara akşam yemeği düzenlenmiştir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber