UŞAK KÜLTÜRE DOYACAK

09 Ağustos 2018
1053 Haber Okunma   0 Haber Yorum

İLİMİZİ ULUSLARARASI PLATFORMDA TEMSİL EDEN TEK ETKİNLİK

 

23. Sü düzenlenecek olan Eşme Uluslararası Kilim Kültür ve Sanat Festivali her sene olduğu gibi yine renkli ve eğlenceli bir festivalle halkı bekliyor.  Son günlerde gerçekleştirilen kültür-sanat etkinlikleriyle pek çok sanatçının vatandaşlarla buluşmasına olanak sağlayan Aşıklar Diyarı Uşak, bu kez Eşme Belediyesi'nin düzenlediği 23. Uluslararası Eşme Kilim Kültür ve Sanat Festivali Sanata ev sahipliği yapacak.

Eşmenin Hizmet Aşığı Belediye Başkanı Hacı Mustafa Çetin vatandaşları festivale davet ederek festival hakkında bilgiler verdi. Başkan Çetin; “Türkiye’de uluslararası olarak kutlanan sayılı festivaller arasında yer alan Kilim festivalimizi hazırlarken her detayını büyük bir özveri ile oluşturuyoruz. Uşak ilimiz için Eşmemizin Üzerine almış olduğu sorumluluğun bilinci ile hareket etmek zorundayız uluslararası boyutta ilimizi bu festival ile Şirin ilçemiz eşme temsil etmektedir O nedenle festivalimiz kültür ağırlıklı ve folklorik programlar ile renklendirildi. Başkan Çetin; ‘’Biz Yörük kültüründen gelen bir memleketiz. Biliyorsunuz Yörüklerin en büyük özelliklerinden biri kilim kullanışlarıdır. Bizim kilimlerimiz her türlü kökboyanın o ilmiklerinin sarılışı ve renk armonisi ile Türkiye’de sayılıdır. Ama modern çağa geçiş ve sanayii ortamının artması ile birlikte maalesef unutulmaya yüz tuttu ve kilim dokutturulmuyor. Biz bunu Belediye olarak Halk Eğitim bünyesinde eğitmenler ile birlikte bu görmüş olduğunuz tarihi binamızın üst katında 10’a yakın tezgâhımızla dokumaya devam ediyoruz. Bu olayı yaşatmak istiyoruz. Sadece kilime değil kilimin Yörük kültüründen getirmiş olduğu kaynaşmayı, birleşimi, birlikteliği de getirmek istiyoruz. Bu yüzden festivaller düzenliyoruz.’’ sözlerine yer verdi. 

10 Ağustos’ta başlayacak olan festivalimize tüm bölge halkını bekliyoruz Diyerek festival programı hakkında bilgiler veren Başkan Çetin; “Kilim Festivalinin ilk günü (10 Ağustos) Resul Dindar konseri, 11 ağustos Hadise konseri, 12 ağustos Hüseyin Kağıt konserleri gerçekleşecek. Yerel sanatçılarında sahne alacağı festivalde çeşitli yarışmalarda düzenlenecek. Yarışmaların bazıları, ‘’Eşmeden Yansımalar’’ konulu bir fotoğraf yarışması,  ‘’En Güzel Dokunan Kilim Yarışması’’, ‘’Kilimle En Güzel Balkon Süsleme Yarışması’’ ve buna benzer bol hediye ödüllü yarışmalar yer alacak."

1. gün
10 Ağustos 2018 Cuma
11.00 Atatürk Anıtına Çelenk Koyma ve Festival Açılışı (Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı) 11.15 Yerli ve Yabancı Halk Oyunları Gösterileri ( Gün Boyu Devam Edecek) 12.00 Kilim Sergisi, Halk Eğitim Merkezi Sergisi Fotoğraf Sergisi ( Doç.Dr.Zülfiye ACAR ŞENTÜRK-Uşak Üniversitesi ) 20.00 Sahne Etkinlikleri (Mani,Tekerleme, Şiir ve Karaoke)  22.00 RESUL DİNDAR Konseri
2. gün
11 Ağustos 2018 Cumartesi
10.00 Yerli ve Yabancı Halk Oyunları Gösterileri (Gün Boyu Devam Edecek) 11.00 Kilim Yarışması (Sergi Alanı) 14.00 Resmi Festival Açılışı (Protokol Konuşmaları) 14.30 Kortej Geçidi  15.30 Sergilerin Gezilmesi ve Kokteyl  22.00 Hadise Konseri
3. gün
12 Ağustos 2018 Pazar
10.00 Yerli ve Yabancı Halk Oyunları Gösterileri (Gün Boyu Devam Edecek) 13.00 Festival Güzellik Yarışması (Sergi alanı) 20.00 Yarışmaların Ödül Töreni ve Festivale Katkıda Bulunanlara Plaket Takdimi  22.00 HÜSEYİN KAĞIT Konseri ile son bulacakYorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz) 
 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber