UŞAK YEMEKLERİ DÜNYAYA AÇILIYOR!

25 Temmuz 2018
980 Haber Okunma   0 Haber Yorum

EUROOTFOOD Projesi Uluslararası “Geleneksel Gıdaların Gastronomi Turizmi ve Sağlık Açısından Önemi” Konferansı ve Geleneksel Gıda Festivali Programı Gerçekleşti.

 


Bugün, Yücel Otel’de gerçekleştirilen konferansa yabancı ülkelerden konuşmacılar da katıldı. Program öncelikle saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Akabinde Protokol konuşmaları gerçekleşti.Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ; Öncelik hepiniz hoş geldiniz. Proje ortağımız sanat okulumuzun öğrencileri, öğretmen arkadaşlarımız da burada. İngiliz, Fransız ortaklarımız var, projenin güzel yanı, birbirimizi tanımış olduk. Uşak olarak yaptığımız ve yapacağımız güzel şeyler var. Tarhanamız ve güzel yemeklerimiz var.  Şehrimizin hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtılması için yapacağımız projeler var. “dedi.  


Akabinde Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ARGE Birim Başkanı Lütfü Cebi; Öncelikle hepiniz bu güzel etkinliğe hoş geldiniz. Çok güzel yerler gördük. İngiltere’de, Fransa’da, İtalya’da mutfak ve gastronominin insan hayatındaki önemini anlatan. Bu bize yetmez dedik. Türkiye’de partnerlerimizle birlikte, Türkiye’nin de 7 bölgesini de içine alarak herkesin bu mutfak projesine ne kadar destek çıkacağını göreceğiz. Buradan Uşak Belediye Başkanı içinde bir şeyler söylemek istiyorum. Bizi ne kadar şaşırtıyorsunuz böyle başkanım. Biz Uşak’a geliyoruz. Uşak ajans. Uşak’ı başka bir güzelleşmiş şekilde görüyoruz. Uşak’a değil de Paris’e mi geldik? Liverpool’a mı geldik? Sizleri tebrik ediyorum.  Bütün katılıcılara başarılar diliyorum. İyiki varsınız.” dedi.Hemen ardından Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şeref Parlas; Her şeyden önce Uşak ilkler şehri. Avrupa Birliği’yle yapılan ilk proje. Çok sıkıntılar çektik. Ama güzel meyveler verecek. 15-20 yıl sonra gastronominin değerini ancak anlayabileceğiz. Hepiniz hoş geldiniz. Dünya mutfaklarına uyum sağlamak için çalışmalarımız sürekli olarak devam etmektedir. Uşak’ımızın kaybolmaya yüz tutmuş yemeklerini ülkemize ve dünyaya tanıtmak için bir projeye imza attık. Yöresel yemeklerimiz, çocuklarımıza bırakacağımız en büyük mirastır."dedi. 


Ve son Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, konuşmasını gerçekleştirdi. Başkan Cahan; “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Uşak bir Yörük memleketidir. Anadolu’nun öz kültürünün yaşadığı bir ildir. Uşak Belediyesi olarak projenin paydaşı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Asitli içecekler ve fastfood ’tan uzak durmamız gerekiyor.  Uşak adına, Uşak’ımızın ne kadar değeri varsa… Uşak ajans. Ata sporumuzun Cirit’in başkenti. Uşak halısı, 15.16. ve 17 yüzyıldaki halılarımız İngiltere’deki Fransa’daki, İtalya’daki müzelerde var. Hem bayanlar istihdam olsun diye hem de atalarımızdan kalan bu mirasa sahip çıkmak istediğimiz için devam ediyoruz. Karun Hazineleri yine Uşak’ta. Uşak’ın örnek olunması gereken bir il olması için çaba sarf ettik. Bizde her şey var bir tek tanıtma kısmında bir eksiklik var. İnşallah nice nice projelerde buluşmak dileğiyle hepinizi selamlıyorum.” dedi.


Protokol konuşmaları sona erdikten sonra Proje konuşmacıları söz aldı. Öncelikle Proje Koordinatörü Gülay Gürel EUROOTFOOD Projesinin Tanıtımı konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Gürel; Projenin hedefi unutulmaya yüz tutmuş yemekleri tekrar canlandırmaktır. Uşak ajans. Ve bunları dünya mutfağına katmaktır.  Bu bir Erasmus + projesidir. 4 Ulus ötesi proje toplantısı gerçekleştirildi. “dedi.

Akabinde Fransa’dan katılan proje ortağı Eurotracks şirketinden Virginie Boutier; Fransa’da geleneksel gıdaların tarihçesi ve bugünkü durumu, Fransa’da Gastronomi turizmi farkındalığı, Mevcut modern mutfaklarda geleneksel gıdaların n plana çıkması için Fransa’nın önerileri gibi konulardaki sunumunu gerçekleştirdi.

Daha sonra ise projenin bir diğer ortağı olan İtalya Training 2000 psc’den  Dr.Elmo de Angelis; İtalya’da geleneksel gıdaların tarihçesi ve bugünkü durumu İtalya’da Gastronomi turizmi farkındalığı, Mevcut modern mutfaklarda geleneksel gıdaların n plana çıkması için İtalya’nın önerileri gibi konulardaki sunumunu gerçekleştirdi.


Bir diğer proje ortağı İngiltere, MBM Training and Development Center LTD’den Borisliva Maria Daskalova; İngiltere’de geleneksel gıdaların tarihçesi ve bugünkü durumu, İngiltere’de Gastronomi turizmi farkındalığı, Mevcut modern mutfaklarda geleneksel gıdaların n plana çıkması için İngiltere’nin önerileri gibi konulardaki sunumunu gerçekleştirdi.


Akabinde Uşak Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden hocalarından Hüseyin Altın; Türkiye’de geleneksel gıdaların tarihçesi ve bugünkü durumu, Türkiye’de Gastronomi turizmi farkındalığı, Mevcut modern mutfaklarda geleneksel gıdaların n plana çıkması için Türkiye’nin önerileri gibi konulardaki sunumunu gerçekleştirdi.


Son olarak ise Halk Sağlığı ABD Başkanı Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Ufuk Berberoğlu; Geleneksel gıdaların sağlık açısından önemi konulu sunumu yaptı.


Program plaket takdimi yapıldıktan sonra Uluslarası Geleneksel Gıda Festivali’ne geçildi.


Haber & Fotoğraf : Ümit AKKOYUN

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz) 
 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber