BAŞKAN CAHAN İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 97.YILI MESAJI YAYINLADI

12 Mart 2018
601 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Cahan İstiklal Marşı'nın her zamankinden daha iyi anlaşılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıldönümü nedeniyle yayınladığı açıklamada, bir milletin vatan sevgisini ve milli değerlerini en güzel şekilde ifade eden İstiklal Marşınınözellikle o dönemde millete ve orduya büyük bir moral kaynağı olduğunu belirtti. Cahan bu topraklardaki milli hassasiyet ve şuur karşısında hiçbir zaman ve kimsenin duramayacağını belirttiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

"İstiklal Marşımız, Kurtuluş Savaşı'nın en 
çetin zamanlarında moral kaynağı oldu. Sadece o güne değil, dönüp baktığımızda bugünlere de ışık tutuyor. Henüz ilk satırlarında özetliyor milletimizi. Çanakkale'yi, Büyük Taarruzu, 15 Temmuz'u ve nicesini... 'Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancakSönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.' Evet, o gün nasıl pervasızca üzerimize karşı bir dünya gelmişse, bugün de aynı şekilde farklı yollarla, aracılarıyla gelmekte. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un dizeleri sadece o dönemi değil, mevcudiyeti de en iyi şekilde özetler nitelikte. Afrin'deki fiziki savaştan kültürel mücadeleye kadar her alanda yoğun bir harp veriliyor. Tıpkı o gün olduğu gibi bugün de dünya karşısındaözgürlük ve dik duruş sergileniyor. Büyük yürekli bir milletin canını hiçe saymış ordusuyla tarih yazılıyor. Şimdi her zamankinden daha iyi anlamak gerekiyor bu satırları. 'Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?' Karşısında kim olursa olsun, her şeyden evvel sığındığı Allah'a güvenen ve milli bağımsızlığı için, değerleri için mücadeleden asla geri durmamış bir milleti en güzel şekilde tasfir eden,12 Mart 1921'de kabul edilen İstiklal Marşımızı Türk Milletine armağan eden şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u bu vesileyle anıyoruz. İstiklal Harbinde, Çanakkale'de, 15 Temmuz'da, Afrin'de ve her nerede olursa olsun vatanı, bayrağı, milleti için şehit düşen tüm kahramanlarımızı minnetle, rahmetle anıyoruz."

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber