TIP BAYRAMI KUTLAMALARI BAŞLADI

14 Mart 2019
192 Haber Okunma   0 Haber Yorum

14 Mart; gece gündüz sağlık için çalışanların bayramı… İnsanlığa nitelikli yaşam sunmayı amaç edinen fedakâr sağlık çalışanlarının bayramı…

 
14 Mart; gece gündüz sağlık için çalışanların bayramı… İnsanlığa nitelikli yaşam sunmayı amaç edinen fedakâr sağlık çalışanlarının bayramı…

Tıp Bayramı kutlaması ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul'un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında yapılmıştır. O gün tıp okulu öğrencileri, işgali protesto etmiş, dönemin ünlü doktorlarının da destek vermesiyle bu direniş, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak tarihe geçmiştir.  Ayrıca, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilen ilk tıp okulu 14 Mart 1827’de açılmıştır. Günümüze kadar gelen bu 14 Mart kutlamaları, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, “Sağlık Haftası” olarak kutlanmaktadır.

14 Mart Tıp Bayramı! Aslında bir direnişin, vatan için verilen bir mücadelenin sesidir. İşgalci devletlere karşı duran bir grup Tıp öğrencisinden tutun da Çanakkale cephesinde vatanı için şehit düşmüş nice hekimlerin anısıdır. O hekimler ki, Tıbbiye bölümünün 1921’de mezun veremediği cesur sağlık neferleridir.  Şu anda bizler onların varisleri olarak sağlıkta “milli ve yerli” hedefleri kapsamında; ülkemizin ve milletimizin sağlıklı geleceği için “Yerli ilaç –Yerli Tıbbi Cihaz” alanlarında yapılan çalışmalara destek vermeliyiz.
          
   Tüm yaşanan acılara rağmen, sağlık alanında büyük adımlar atılmış, fedakar sağlık çalışanlarının katkıları ile az zamanda çok yol katedilmiştir. Ülkemizde iyi yetişmiş, üst düzey donanımlı, ileri teknolojileri uygulayabilen ve yeniliklere açık hekimlerimizin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Hatta kurulan yeni hastanelerimiz ve üniversitelerimizde yetişen hekimlerimiz sayesinde sadece büyük şehirlerde değil Anadolu’nun birçok bölgesinde başarılı işlemler yapılmaktadır. Verilen nitelikli sağlık hizmetiyle sağlık alanında hep bir adım ilerisi hedeflenmektedir. Nitelikli sağlık çalışanlarının sayısı arttıkça, gelişen teknolojik imkânların da yardımıyla, ülkemiz sağlık alanında bir yıldız gibi parlamaktadır.
      
    Bakanlığımızın 2002 yılında uygulamaya aldığı Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında sağlığımızın iyileştirilmesi, geliştirilmesi, modern donanımlı kaliteli hizmet anlayışı ve  kolay erişilebilir bir sağlık sistemi hayatımıza girmiştir. Sağlıkta dönüşümün amacı; Hakkaniyetli bir şekilde halkımızın sağlığını korumak ve iyileştirmektir.
    
    Bizler hasta-çalışan ilişkilerimizde saygı, sevgi, hoşgörü ve şefkat dilini kullanmalıyız. Bu sebeple daha iyiye ulaşmak için milletimiz tarafından gerekli duyarlılığın ve desteğin gösterilmesini temenni ederiz.
      
 İnsanla uğraşıp insanı yaşatmayı, derdine derman olmayı seçen tüm sağlık gönüllülerimizin Tıp Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım.
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber