DİLEK AKAGÜN YILMAZ’DAN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

DİLEK AKAGÜN YILMAZ’DAN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
19 Ocak 2015 Pazartesi 14:39

DİLEK AKAGÜN YILMAZ’DAN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
 
Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, vekilliği boyunca yaptığı faaliyetleri basın mensupları ile değerlendirdi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutlayan Yılmaz, şuan ki AK Parti hükümetinin siyasi politikasını da eleştirdi.
 
Yolsuzluk davaları ile ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu kararı ile 4 bakanın ‘Yüce Divan’a gidip gitmeyeceğinin belirleneceğini belirten Yılmaz, “Her ne kadar AK Partili üyelerin hayır kararı verip meclis gündemine alınmaması kararı çıksa da burada yapılacak gizli oylama ile bakanların ‘Yüce Divan’da yargılanma kararı çıkar. Yüce Divan’da ya aklanırlar ya da eğer gerçekten yaptılar ise problemli bir konu varsa da bütün Türkiye’nin de içi rahat eder. Böyle pek çok yolsuzluk iddialarının üzerinin kapatılması kamu vicdanını çok ciddi bir şekilde yaralıyor. En önemli şey adil yargılanma hakkını istemektir aslında” dedi.
 
Milletvekili Akagün Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu gün Bakanlar Kurulu’na başkanlık edeceğini ve bir cumhurbaşkanının seçildikten sonra partisi ile bütün bağlarının kopması gerektiği halde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halen daha AK Parti’nin genel başkanı konumunda hareket ettiğini de ifade etti. Bu konunun anayasaya aykırı olduğunu ve cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini vurgulayan Akagün Yılmaz, “Parlamenter sistemle yönetildiğimizi düşündüğümüz kamuoyunda bu durum çok ciddi rahatsızlığa yol açmıştır. Cumhurbaşkanının Bakanlar Kurulu’nun üzerinde vesait kurması, anayasal olmayan bazı haklarını kullanacağını söylemesi bizim sistemimiz adına gerçekten rahatsız edici bir durumdur. Olağanüstü durumlarda Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’nu toplama ve başkanlık etme hakkı vardır tabii ki ama bu sadece olağanüstü durumlarda gerçekleşir. Bu durumlar büyük bir deprem veya doğal afet, çok büyük bir savaş veya çok büyük bir kriz ya da ülkenin birliği ve bütünlüğü açısından tehdit oluşturacak bir unsur olduğu zaman Cumhurbaşkanı’nın oradaki direnci konusunda mümkündür. Doğrudan doğruya yürütmenin ve hükümetin başı konumunda olabilecek nitelikte değildir.
 
“Önümüzdeki seçim ülkenin birliği ve bütünlüğü açısından çok önemlidir”
 
Yeni bir anayasa konusunda karşı bir devrim bulunması gerektiğini de ifade eden Yılmaz kurucu bir hükümetin olmamasına rağmen seçimlerden sonra yeni bir anayasa yapılacağını ifade etti. Eğer AKP hükümetinin tekrar seçilmesi durumunda yeni anayasada gelecek maddelerin başkanlık sistemi, laikliğin tamamen ortadan kaldırılması, üniter ve ulus devletinin ortadan kaldırılması şeklinde ifade etti. Bu duruma karşı bütün güçleriyle mücadele edeceklerini ve 2015 seçimlerinde CHP iktidarının gelmesi gerektiğin ve AKP iktidarına son verilmesi gerektiğini her kesimden vatandaşa anlatacaklarını da sözlerine ekledi. Ayrıca Yılmaz : “Eğer ülkenin parçalanıp bölünmesini istemiyorlarsa, laikliğin tamamen ortadan kaldırılmasını istemiyorlarsa, padişahlık sisteminin getirilmesini istemiyorlarsa biz bütün halkımızdan bizlere destek vermesini istiyoruz” dedi.
 
“Ülkenin güneydoğusu yangın yeri konumunda”
 
Açılım ve çözüm sürecine de değinen Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz AK Parti hükümetinin sürdürmekte olduğu açılım ve çözüm süreci ile Güneydoğu Anadolu’da devletin gücünün kalmadığı ve yetkilerin tamamen pkk terör örgütüne devredilmeye çalışıldığını da sözlerine ekledi. Yılmaz bu durumu şu şekilde özetledi : “Güneydoğu’da yetkiler kısmen pkk terör örgütüne geçmiştir. İnsanlarımızın da içi yanıyor biliyoruz. Bu durumu önlemek adına AKP iktidarını da artık bir sonlandırmak gerekmektedir. Kardeşçe bir yaşamı inşa etmek ve pkk terör örgütünü de bu ülkeden def etmek gerekmektedir.
 
“CHP’de ön seçim yapılmasını istiyoruz”
 
2015 Haziran seçimleri öncesinde milletvekili adaylarının belirlenmesi konusunda ki taleplerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettiklerini söyleyen Yılmaz, “Türkiye’de aday belirlemede yüzde 85 ön seçim olması bekleniyor. Bizde Uşak’ta ön seçim yapılmasını istiyoruz. Geçen dönem ön seçim yapılmıştı ve bu partimizin ivmesini çok daha fazla arttırmıştı. Bizde ön seçim yaparak adaylarımızı önce partililerimizin belirlemesini istiyoruz. Halkımızın bize vereceği destekle de iktidara doğru emin adımlarla gideceğimize inanıyorum” dedi.
 
Toplantıda basın mensuplarının sorularına cevap veren Yılmaz, CHP’nin seçim bildirgelerinde somut adımlar attığını belirterek, asgari ücrete zam gelecek yerine asgari ücret 1300 TL olacak seklinde bir ifade kullanacaklarını söyledi. Geçen dönem aile sigortasını pek fazla anlatamadıklarını ve bu konunun dünyanın çoğu yerinde uygulandığını da belirtti. İşten çıkan bir vatandaşın önce işsizlik ödeneği bitiminde ise sosyal yardım ödeneğini almalarını sağlayacaklarını söyleyen Yılmaz uluslararası platformda bunun anlaşmalarını imzaladıklarını fakat uygulamaya geçirilmediğini, yeşil kart ve ya nakdi yardımlarla bunu tedarik edilmeye çalışıldığını söyledi. CHP’nin belirli başlı projelerinde kadına yönelik, sanayi ve işçilere yönelik, laik çağdaş ve parasız eğitim, çiftçinin kullandığı mazotun 1,5 lira olması konusunu yer verdiğini de belirtti.
 
 
                

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.