GÜNCEL SAĞLIK HUKUKU

GÜNCEL SAĞLIK HUKUKU
11 Aralık 2014 Perşembe 11:29

UŞAK KAMU HASTANELERİNDE GÜNCEL SAĞLIK HUKUKU SEMİNERİ DÜZENLENDİ
 
Uşak Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından Atatürk Kültür Merkezinde ‘‘Sağlık Hukukunda Güncel Gelişmeler’’ konulu seminer düzenlendi. Seminere, Uşak Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yalçın ATLI, Adalet Komisyonu Başkanı Ferhat BURSAL, Genel Sekreterlik Başkanları, hastanelerde görev yapan hekim ve sağlık çalışanlarının yanı sıra, Uşak’taki farklı kurumlar, Hukukçular diğer Sağlık çalışanı katıldı. Zirve Üniversitesi Sağlık Hukuku Öğretim Görevlisi Tıp doktoru ve Avukat Erkin GÖÇMEN katılımcıları sağlık mevzuatı hakkında bilgilendirdi.
Uşak Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen ‘‘Sağlık Hukukunda Güncel Gelişmeler seminerinde Sağlık Hukuku Öğretim Görevlisi Tıp doktoru Avukat Erkin GÖÇMEN tarafın katılımcılara Ceza ve Özel Hukukta tıbbi sorumlulukta hekimin yükümlülüğü ve hasta hakları konusunda ilgili Yargıtay kararlarını ve kendi tecrübelerini aktararak güncel bilgiler verdi.
 
Sağlıkçılara yönelik suçlarda tutuklama
 
Sağlıkçılara yönelik tazminat davalarında uzlaşma
 
Kamu sağlık görevlilerinin tazminat sorumluluğu
 
Komplikasyonların yönetiminde kusur aranması şartı
 
Hastayı görmeden reçete düzenleme ve sonuçları
 
Aydınlatılmış rızanın ispatı
 
Saç ekiminde hekim sorumluluğu
 
Hekimin ceza sorumluluğunda nedensellik bağı
 
AYM’nin tıbbi ceza soruşturmalarına yaklaşımı
 
Semineri düzenleyen  Uşak Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri  Uzm. Dr. Yalçın  ATLI sağlık hukukuna gelecekte çok ihtiyaç duyulacağını ifade ederek, “Özellikle son yıllarda  Sağlık hukuku  ülkemizde çok hızlı gelişen ve gittikçe artan bir ilgiyle izlenen  bir hukuk dalı olduğundan, bu alanda yaşanan gelişmeler, güncel değişiklikler, ortaya çıkan önemli yargısal kararlar ve bunların özellikle sağlık çalışanları bakımından pratik etkileri ve sonuçları hakkında  bilgilendirme yaparak yöneticilerin ve sağlık çalışanlarının Sağlık Hukuku bilgilerini diri tutmalarını amaçlayarak Semineri düzenlediklerini anlattı. 
 
Sağlıkta son yıllarda artan ve sağlıktaki kaliteyi ve hizmetin işlerliğini aşağı çeken şiddet, malpraktis ve buna benzer olayların sonlanması için hukuksal sorumlulukların sağlık çalışanları, hasta ve yakınları tarafından bilinmesinin çok fayda sağlayacağını söyledi. Bu sayede hasta ve sağlık çalışanları arasındaki tıbbi süreçlerin daha verimli ve daha güvenli işleyebilir dedi. Bu nedenle 2015 yılında çalışma yapacaklarını ve hem çalışanları hem de hasta ve yakınlarına hastanede kalış sürelerinde ve ayrı olarak da eğitim seminerleri  tarzında bilgilendirme yapacaklarını ifade etti. 
 
Seminerin ardından konuşmacı Tıp doktoru Avukat Erkin GÖÇMEN’e, seminere piyano dinletisi ile katkı sağlayan Seyhan CANYAKAN ve öğrencilerine teşekkür çiçekleri ve hediye takdim edildi. Seminer kokteyl ile son buldu.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.