GÜNDEM'E ÖZEL AÇIKLAMALAR

GÜNDEM'E ÖZEL AÇIKLAMALAR
05 Ocak 2015 Pazartesi 20:21

Uşak Öz Ege Tv’de “Gündem” programının canlı yayın konuğu olan Uşak Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, 2014 Yerel Seçimleri’nden sonra Uşak Belediyesi’nin yaptığı faaliyetleri değerlendirdi.
 
İki bölüm olarak yayınlanan programın ilk bölümünde yerel durumları değerlendiren Akagün Yılmaz, programın sunuculuğunu yapan Durdu Doğan’ın sorularını yanıtladı. 2014 Mart ayında yapılan Mahalli Seçimler hakkında konuşan Yılmaz, seçimlerden sonra bir süre gözlem yaptığını ve seçim vaadi olarak hazırlanan broşürleri sakladığını belirtti. Zamanı geldiğinde bunları Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’a göstereceğinin altını çizen Yılmaz, gözle görülür bir çalışma yapılmadığını ve vaatlerin sadece proje safhasında kaldığını belirtti.
 
“KENT PARK UŞAK’IN TARİHİNİ TÖRPÜLEMEMELİ”
 
Milletvekili yılmaz:  “Kentimize bir çivi çakanın duacısı oluruz. Kent Park gibi güzel bir projeyi tabi ki destekleriz ve yapılması için elimizden gelen desteği veririz. Fakat göz ardı edilen bir konuda o bölgede çoğu uşaklı vatandaşın anısı var. Yapılan bu proje de dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kentin anılarını silmeden bu projeyi tamamlamak olmalıdır. Stadyumun ve o bölgede bulunan okulların tarihi dokusunu bozmadan bu projeyi gerçekleştirebilme konusunda Belediye ne ölçüde hassas davranıyor düşünülür. Bir proje yapmadan önce ilgilileri ile görüşmek ya da bunları vatandaşa gerçekleri ile yansıtmak gerekir. Diyelim proje yapılma aşamasında, okullar yıkıldığında Milli Eğitim yeni okulu hangi bütçeden karşılayacak ya da öğrencilerin başka bir yerde eğitim görmesi için taşımacılığı ne kadar üstlenecek. Okulların tekrar yapılması için ihale yapılacak, Milli Eğitim hangi bütçe ile bunu yapabilir. Projeyi görmek ve fikirlerimizi söylemek istediğimizi Belediye Başkanına ilettim” dedi.
 
“ÇÖP DEPOLAMA ALININDAKİ SORUNLAR BİLE TAM ANLAMIYLA ÇÖZÜME KAVUŞTURULMADI”

Uşak’ın tarihi ve kültürel dokusunu tanıtacak faaliyetlerinde olduğunu fakat bunlarında projeden öteye gitmediğini söyleyen Yılmaz, “Çöp depolama alanında da çok eksiklikler var. Orada toplama, arıtma ve dönüşüm konularında hiçbir çalışma yapılmadı. Dikilitaş Mahallesinde bulunan çöplüğün kaldırılması tabii ki güzel bir şeydir. Vatandaşlar oradaki kokudan rahatsızdı. Fakat buradaki alanın kaldırılıp Ova Demirler Köyü yakınlarına kurulan Çöp Depolama Alanı’nda bile tamamlanması gereken eksiklikler var. Bir şeyi yaptığınızda sadece biz bunu yaptık demek için, ya da gözle görülür bir şey ortaya koymak için değil; vatandaşa en iyi hizmeti sunmak için yapılmalı” dedi.
 
“KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE TOPLUMSAL MUHALEFETİN TEPKİSİNİ ÇEKTİ”

Cumhuriyet Mahallesinde bulunan SSK Evleri’nin bulunduğu alanı da kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında da bilgi veren Yılmaz, sadece 3 binada hasar bulunduğunu ve diğer binalarda analiz yapılmadığını belirtti. Yapılmak istenen projenin sadece rant amaçlı olduğunu da belirten Yılmaz, “Birkaç binada tahlil yapılmış ve dayanıksız olduğu kanaatine varılmış. Oradaki vatandaşlarla da konuştum. Onlarda evlerinin yenilenmesini istiyorlar ama alternatiflerin hazırlanmaması, kentsel dönüşümün işleyişi açısından sorun çıkartır. Burada farklı bir getirim algısı görüyoruz diyorlar. Vatandaşlara ne verilecek, kaç metre kare yer verileceği belirsiz. Eğer imar planında bir değişiklik yapacaksanız da vatandaşlardan izin alarak onlarında bilgisini alarak yapacaksınız. 12 kata kadar bir imar değişikliği söz konusu ve Uşak deprem bölgesi ve 12 kata kadar imar planlaması ne kadar doğru. Belediyenin söylemine göre de yapı yoğunluğunu azaltmak için yapılıyor ama 12 kata kadar imar verilmesi yapı yoğunluğunu daha da çok arttıracaktır” dedi.
 
“ESNAFA HABERİ OLMADAN YERLERİ DEĞİŞTİRİLDİ. “
 
Cumhuriyet Mahallesinde bulunan Belediye Kapalı Pazaryeri’nde sergisi bulunan vatandaşların yerlerinin değiştirildiğini ve kendilerine haber dahi verilmediğini belirten Yılmaz,  Uşak Manavlar Odası ziyareti sırasında kendisine gösterilen Nevşehir’de bulunan pazar alanının sanki iki katlı bir alışveriş merkezi gibi olduğunu da sözlerine ekledi.
 
 
“EĞER KAR ETMEK İSTİYORSANIZ TÜCCAR OLURSUNUZ”
 
Programın ilerleyen kısmında Durdu Doğan’ın “Belediyeye ait bütün işletmelerin UTAŞ A.Ş.ye devredilmesini nasıl karşılıyorsunuz?” sorusuna cevap veren Akagün Yılmaz, vatandaşların Uşak’ta ucuz gezebileceği yer kalmadığını belirten Yılmaz sözlerine şu şekilde devam etti: “Vatandaşların Uşak’ta gezebileceği ucuz bir şekilde oturup çay içebileceği yer kalmadı. Uşak’ı bir ticarethane olarak düşünürseniz böyle sonuçlar ortaya çıkar. Eğer kar etmek istiyorsanız tüccar olursunuz. Ama siz Belediye iseniz vatandaşa hizmet götürmek gerektiğini düşünmelisiniz. Bu zihniyetin değişmesi lazım.”dedi.
 
Eski Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan’ın şehir içi taşımacılık yapan dolmuşçuların haklarını elinden aldığını ve Belediye ile sözleşme yapmaya zorladığını iddia eden Akagün Yılmaz, “Çalık Holding ile bağlantılı olabilecek bir şirkete E-kart ihalesini verdi. Hem vatandaş hem de dolmuşçular zarar ederken kart basan şirket büyük oranlarda gelir elde ediyor.  Taşımacılıkta Belediye’nin üstlenmesi gereken bir şeydir. Birileri kar elde etsin diye dolmuşçular yansın vatandaşlar ne yaparsa yapsın diye bir zihniyet olur mu? Çalık Grubu birilerine getirim sağlayacak diye bizim vatandaşımız, dolmuşçumuz neden mağdur olsun” dedi.
 
“KENTSEL DÖNÜŞÜM SADECE EVLERİ YAPILANDIRMAK DEĞİL”
 
Sunucu Doğan’ın “Kentsel Dönüşüm Projesi neden sadece SSK Evlerini kapsayan bölgede yapılıyor? Elmalıdere, Dikilitaş ve Sarayaltı Mahalleleri’nde eski yapı ve binalar mevcut. Neden Cumhuriyet Mahallesi?” sorusuna Yılmaz, “Kentsel dönüşüm denildiğinde vatandaşlar sadece evlerinin yapılandırılması olarak algılandırılıyor. Okullarının oyun parklarının ve yeşil alanlarının olacağı bir planlamanın vatandaşlara bildirilmesi lazım. Nurullah Bey seçimi kazandı ama sözlerini tutamıyor. Buradan ben bunu anlıyorum.
Özel İdare binası öncelikle düzenlendi fakat sonra tekrardan yıkıldı tekrar yapıldı. Bu paralar hep bizlerin vatandaşların paralarıdır. Adı geçen SSK Evlerinden rant elde etmek amacıyla buralara yönelik projeler hazırlanıyor” cevabını verdi.
 
VEKİL REÇETEYİ YAZDI

“BAZ İSTASYONU YAPILMAMASI, DERE YATAĞININ ISLAHI VE YOL GÜZERGÂHININ ÇİZİLMESİ LAZIM”
 
Ankara’dan Uşak’a geldiğinde vatandaşların kendisine bildirdiği sorunlar hakkında konuşan Akagün Yılmaz, “Devlet Hastanesi’nin yakınında bulunan dere yağmur yağdığında taşıyor. Hastanenin trafo tesisatı dere yatağının dibinde. Şiddetli bir yağışta dere taşabilir ve hastanenin bütün elektrik tesisatı durabilir. Birde hastaneye baz istasyonu yapılmak isteniyor. Baz istasyonlarının çevreye etkisi herkes tarafından biliniyor. Hastaneye baz istasyonu yapılması ne kadar doğru. Baz istasyonu projesinin iptal edilmesi, dere yatağının acilen ıslahı ve hastane girişindeki yol güzergâhının yapılandırılması lazım” dedi.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.