İŞÇİYE BUNU REVA GÖRDÜLER.

İŞÇİYE BUNU REVA GÖRDÜLER.
04 Ocak 2015 Pazar 16:27

Yeni asgari ücret artış miktarının beklenen seviyenin altında olmamasına Ülkücü İşçiler Derneği Uşak Şubesi  sert tepki gösterdi.

Türkiye’de açlık sınırının 1400 TL, yoksulluk sınırı 4000 TL'ye yaklaştığı şu günlerde Asgari ücret miktarının 2015 yılı ilk dönemi için 949. 00TL; İkinci altı ay için 1000 TL olarak açıklanması çalışanları şoke etti. Milyonlarca asgari ücretle çalışan kesim yeni asgari ücret artış miktarından memnun olmadıklarını tepkileriyle dile getirmeye hazırlanıyor. Ülkücü İşçiler Derneği Genel Başkanı Hakan Kandemir de talimatı ile Türkiye genelinde tüm şubelerinde saat 15.00’te eş zamanlı yürüyüş ve basın açıklamasında bulunan Ülkücü İşçiler Derneği mensupları Asgari ücret artışını komik olarak nitelendirdi.

YOĞUN KATILIM YAŞANDI     
           
Ülkücü İşçiler Derneği Genel Merkezin çağrısı ile Uşak İl Başkanlığı asgari ücret yetersizliğine tepki gösterdi. Ülkücü İşçiler Derneği Uşak İl Başkanı Şerif Keskin ve Yönetim Kurulu Üyeleri öncülüğünde çok sayıda işçiler Nuri şeker Caddesinde bulunan il başkanlıklarının önünde basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasına; MHP Uşak  Merkez İlçe M.Raşit Yılancı,Ülkü Ocakları Başkanı Ümit Arslan, Türk Sağlık Sen Uşak Şube Başkanı ve aynı zamada MHP Uşak Milletvekili Aday Adayı Mehmet Özkuk,Belediye Meclis Üyesi ve MHP Uşak Milletvekili Aday adayı Av. Ali Özleyen ve çok sayıda ülkücü işçiler katıldı.

“AÇILAN PANKARTLARLA SESSİZ TEPKİ”

“ Sadaka Değil Hakkımız Olanı İstiyoruz”,” Türküz Türk İşçisiyiz Türkiye’nin bekçisiyiz”,”en büyük hırsızlık işçinin hakkını vermemektir”, “bakan efendi al bu ücretle kendin geçin”. sloganlarının yazılı olduğu dövizlerle hükümetin asgari ücret artış politikasını sert dille eleştirildi. Sloganlar arasında konuşmasına başlayan Ülkücü İşçiler Derneği Uşak İl Başkanı Şerif Keskin asgari ücretle çalışan işçileri selamladı. Başkan Keskin; asgari ürete yapılan zammı komik olarak nitelendirerek Türk işçisinin sahipsiz olmadığını, Ülkücü İşçiler Derneği mensupları olarak çalışanların hak ve menfaatleri konusunda sessiz kalamayacaklarını söyledi.

“YAPILAN ARTIŞ ÇOK YETERSİZ”

 2015 yılında belirlenen Asgari Ücret miktarını yetersiz bulduklarını ifade eden Keskin, “2015 yılı asgari ücret tutarları belirlendi. Yapılan görüşmelerde ne yazık ki yine asgari ücretli çalışanı memnun edecek bir sonuç çıkmadı. Hükümet, işveren temsilcileri ve işçi temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu kendileri çalıp kendileri oynamıştır. Asgari ücretliye 2015 yılı ilk dönemi için belirlenen rakam 949. 00TL dir. İkinci altı ay için 1000 TL dir Türkiye’de yaklaşık 5 milyonun üzerinde asgari ücretli bulunmaktadır. Aileleri ile birlikte bu rakam 15 milyonu bulmaktadır. Bu kadar insan açlık sınırının altında yaşamını idame ettirmeye mahkûm edilmiştir.” Dedi.

“AÇIKLANAN ÜCRETİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Türkiye’de açlık sınırının 1400 TL, yoksulluk sınırı 4000 TL'ye yaklaştığına dikkat çeken Başkan Şerif Keskin, “Asgari ücret ise bu rakamların çok altında kalmıştır. Türk işçisi aldığı asgari ücret ile ev geçindirmek, çocuk okutmak ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak başarısını göstermektedir. Ancak AKP hükümeti Türk işçisini adeta kaderi ile baş başa bırakmış, açlığa mahkûm etmiştir. Açıklanan bu asgari ücreti kabul etmemiz mümkün değildir. Yapılan 58. TLlik zamla asgari ücret her zaman olduğu gibi sefalet ücreti olmaya devam etmektedir. Türkiye ekonomisinin büyüdüğü, milyonlarca emekçinin asgari ücreti söz konusu olduğunda unutulmakta ve ekonomiyle ilgili bütün parlak sözlerin üzerindeki yaldızlar dökülerek ‘’ekonomimiz ancak bu kadarına yetiyor’’ sözlerinin arkasına sığınılmaya çalışmaktadır.” Şeklinde konuştu.

“TÜRK İŞÇİSİNE VERDİKLERİ DEĞERİ YAPTIKLARI ARTIŞ İLE GÖSTERDİLER”

AKP Hükümetinin milyarlarca liralık saray yapmaya gelince “PARA var, sarayın ödeneğini yüzde yüz artırmaya gelince var, ama yaklaşık 5 milyonun üzerinde çalışan söz konusu olunca para yok”  diyerek Türk işçisine verdiği değeri ortaya koyduğunu belirten Başkan Keskin, “Dört kişilik ailenin yaşam maliyeti 2014 yılının başına göre 350 TL artış göstermiştir. Gıda harcaması tutarına sekiz ayın sonunda gelen ek yük ise doksan üç lira olmuştur. Asgari ücretin bu düzeyde belirlenmesinin, sefalette ısrar anlamına geldiği ifade ederek, işçilerin talebinin asgari ücretin, bir işçinin ailesi ile birlikte asgari olarak temel ihtiyaçlarını karşılayacak, işçiyi kimseye muhtaç etmeyecek bir düzeyde belirlenmesi ve sefaletin son bulması gerekmektedir.” Diye konuştu.

“EN AZ 1600 TL OLMALI”

 Asgari ücretin bir sosyal politika tedbiri olarak  görülmesini  ve asgari ücretin, en azından açlık sınırından az olmayacak şekilde 1600 TL olarak belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Şerif Keskin, “Asgari ücretliden alınan vergilerin tamamı kaldırılmalıdır. Sonuç Olarak; Türkiye’de yaşanan bunca yolsuzluğa ve hırsızlığa rağmen emeğiyle geçinmekten başka çaresi olmayan milyonlarca insanımızın hayatını etkileyen asgari ücret ile ilgili açıklanan rakamlar hayal kırıklığı yaratmıştır.Türk işçisinin alın terinin karşılığını vermekten imtina eden hükümet, kendi lüksü ve saltanatı için halkın vergilerini kullanmaktan çekinmemektedir. Türk işçisinin her daim yanında olan ve mücadelesini bu temelde sürdüren Ülkücü İşçiler Derneği olarak biz bu haksızlığın karşısında susmayacak ve işçi kardeşlerimizin haklarının savunucusu olacağız.” Dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.