“KAMUYA AİT İŞLETMELER TİCARİ BİR ŞİRKETE DEVREDİLEMEZ”

“KAMUYA AİT İŞLETMELER TİCARİ BİR ŞİRKETE DEVREDİLEMEZ”
24 Ocak 2015 Cumartesi 12:26

“KAMUYA AİT İŞLETMELER TİCARİ BİR ŞİRKETE DEVREDİLEMEZ”

CHP Belediye Meclis Üyesi Avukat Mehmet Karakoç, Uşak Belediye Meclisi’nde alınan 2014/751 karar nolu ve 17 Kasım 2014 tarihli “UTAŞ A.Ş.’ye Ayni Sermaye Artırımı” konulu kararını Manisa Özel İdare Mahkemesine taşıdıklarını belirtti.

Karakoç, UTAŞ A.Ş. Uşak ilinde çıkan taş madenini çıkarıp bu taşı atölyesinde işleme işi ile uğraşan ve faaliyette bulunan bir şirket olmasına rağmen faaliyet alanındaki diğer işlerle uğraşmasını n istenmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Meclisin karar alırken kamu yararı olup olmadığı konusunda hiçbir araştırma ve inceleme yapıladığını, belediyeye ne gibi bir fayda getireceği veya zarar vereceğinin düşünülmediğini, halkın haklarının harfiyen gözetilmesi gerektiğini, belediyenin sırf yaptım oldu mantığı ile hareket ettiğini belirtti. Belediye bünyesinde görevli İşletmeler Müdürlüğü’nün asli görevinin söz konusu devri gerçekleştirilen işleri yapmak olduğunu, belediyenin yapması gereken görevlerden kaçarak bu işleri ticari şirkete devir etmesinin yasal olmadığını ifade etti. Belediyenin bu yerleri ticari bir şirkete devrederek çalışma yerlerinin denetiminin meclis tarafından yapılamamasını ve belediyenin yasal yollarla denetleyememesini sağladığını da vurguladı.

Karakoç, “Belediyenin malları sonuçta kamunun malları olup, bu mallar uzun zamanda ve tüm halkın emekleri ile ortaya çıkan değerlerdir, bu değerlerin, malların bir ticari işletmeye devredilmesi de kamu zararıdır. Ayni Sermaye artırımlarında süre konulamaz, bu işlem yapılırken süre konulması yasal değildir. Artık ayni sermaye konulması ile konan mallar ticari işletmenin malıdır. Sürenin bitiminde bu malların geri devri yasal olarak ve ya fiili olarak olanaklı değildir” dedi.

Bunun üzerine konuyu CHP grubu Manisa Özel İdare Mahkemesine taşıdılar. Devrin yasal olmadığı ifade edildi. Konu düşünüldüğünde 5 yılın sonunda bu yerlerin hiçbirinin belediye bünyesine tekrar kazandırılması söz konusu olmayacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.