“KAYBEDİLECEK OLAN BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI VE GELECEĞİDİR”

“KAYBEDİLECEK OLAN BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI VE GELECEĞİDİR”
11 Aralık 2014 Perşembe 11:40

 
 YOLSUZLUK HAFTASI KUTLAYACAKLAR
 
“AKP İktidarının geçtiğimiz yıl başlayan ayakkabı kutularıyla büyüyen milyon Dolarlık paraları sıfırlama operasyonun üstüne şu an Milli Eğitim Bakanlığı da okullardaki yönetici koltuklarını sıfırlama operasyonunu gayet başarışlı bir şekilde sürdürmektedir. BU operasyonla kul hakkından dem vuranların ilk işi kul hakkını yemek olmuştur.  Okullarda yönetici olarak görev yapan Eğitim Sen üyesi müdür ve müdür yardımcılarını görevlerinden alınarak yerlerine “Yandaş Sen” üyesi olma şartını yerine getirmiş, AKP’den siyasal idarecilik tecrübesi olmayan öğretmenler ardı ardına görevlendirilmektedir. Bu kadar yolsuzluğun olduğu bir kurumda da Eğitim Sen olarak biz de bu yolsuzlukları 17-25 Aralık tarihleri arasında okullarımızda anlatmaktan çekinmeyeceğiz” dedi.
 
“KAYBEDİLECEK OLAN BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI VE GELECEĞİDİR”
 
Uşak’ta 80 okul müdürü mülakat sonucu farklı okullarda değerlendirildiğini kaydeden Yavaş, “Bunlarla ilgili yaptığımız incelemede, Eğitim Sen kimliğiyle 1arkadaşımız Okul Müdürü olarak ataması yapıldı. Geri kalan listede ise yaklaşık 60 okul müdürünü iktidara yakın olan Yandaş Sen üyesi olması kabul edilebilir bir durum değil. Eğitimcileri eğitimci kimliği üzerinden değerlendirmelisiniz. Siyasal ve sendikal kimlik üzerinden değerlendirmeye tabi tutarsanız kaybedecek olan  bu ülkenin çocuklarıdır, kaybedecek olan geleceğimizdir” ifadesini kullandı.
 
 
“ŞURA KARARLARINI TANIMIYORUZ”
 
19. Milli Eğitim Şurası`nda laik, bilimsel eğitim anlayışına ve pedagojiye meydan okunduğunu iddia eden Yavaş sözlerine şöyle devam etti:
 
“Bu meydan okumayı görüyoruz ve Şura Kararlarına uymuyoruz . 19. Milli Eğitim Şurası, Türkiye`de yıllardır eğitim politikalarını belirleyen zihniyetin ve onun siyasal-ideolojik hedeflerinin, eğitim sistemini bir bütün olarak ileriye doğru değil, geriye doğru işletmekte ısrar edeceğinin bir kez daha görülmesini sağlamıştır.
 
Şura da eğitimin niteliği yerine karma eğitim ve din eğitimi üzerinden tartışılması ya da Turizm otelcilik lisesi öğrencilerinin alkol servisi dersinin tartışılması ülkenin üzerinde gerici baskının Laik, Bilimsel eğitime karşı mücadelesinin en büyük göstergesidir.
 
Bizim PİSA ve TİMSS gibi uluslar arası sınavlarda son sırada olduğumuz gerçekliğine karşı Osmanlıca ile başarılı olacağımızı ve ecdadımızın mezar taşlarını okuyabileceğimiz söylemek ise sadece gündem değiştirmektir.
 
Aynı şura da alınan 3600 ek gösterge, öğretmenlerin nöbet görevleri karşı ek ders alması gibi ekonomik taleplerle  ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın’nın “Olsa Dükkan Sizin” cevabı şura’nın bir orta oyunundan ibaret olduğunu bize ayrıca göstermektedir.
 
Eğitim sistemindeki mevcut merkezi, otoriter ve statükocu yapıyı daha da güçlendiren, eğitimin temel sorunlarına çözüm üretmek yerine yeni sorun alanları yaratacak olan Şura kararlarının onaylamak ve kabul etmek mümkün değildir.
 
Eğitim Sen`in 19. Milli Eğitim Şurası`nda laik, bilimsel eğitim anlayışı ile çelişen kararların uygulanmaması için bütün gücüyle mücadele edeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu mücadelenin Eğitim sistemini ve toplumu kendi dünya görüşleri ve ihtiyaçları doğrultusunda dönüştürmek isteyenlere karşı,  kendilerine saray, han, hamam, milyonlarca emekçiye günlük 1 lira zammı reva görenlere; ekmeklerimizi küçültürken saraylarını büyütenlere; yağmacılara, talancılara, halka hizmet etmeyi değil sermayeye uşak olmayı tercih edenlere karşı, paranın, yolsuzluk ve adaletsizliğin saltanatına karşı çıkan halkımızla birlikte 13 Aralık Cumartesi günü Ankara’da olarak bu mücadelemizin başlangıcını yapacağız.
 
 Sonraki süreçte bütün eğitim ve bilim emekçilerini, öğrencilerimizi ve velilerimiz, Eğitim Sen ile birlikte, omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz. “
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.