’MEDENİ KANUNUNA SAHİP ÇIKIYORUZ’

’MEDENİ KANUNUNA SAHİP ÇIKIYORUZ’
19 Şubat 2015 Perşembe 11:01

’MEDENİ KANUNUNA SAHİP ÇIKIYORUZ’ 
 
CHP Kadın Kolları Uşak Teşkilatı, 17 Şubat 1926’da yürürlüğü giren Türk Medeni Kanunu nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
 
Uşak il binası önünde yapılan açıklamaya Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, CHP Uşak İl Başkanı Ferit Güray, Merkez İlçe Başkanı Asım Özen, Kadın Kolları Başkanı Seyhan Yazıcı’nın yanı sıra Milletvekili Aday Adayları, partililer ve uşak halkı katıldı. Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen Özge can Aslan’ı da unutmayan partililer Özge Can’ın ruhuna lokma döktürdüler. Basın açıklaması sonrasında açmış oldukları imza kampanyasına halktan destek istediler.
 
Açılış konuşması yapan il başkanı Ferit Güray; ”Medeni kanunun insanlara sağladığı avantajları ve kadınların elde ettiği hakları hatırlattı. Üniversite öğrencisi Özge can’ın vahşice öldürülmesini kınayan Başkan Güray; ”Bu tür olayların yaşanmaması için önce erkeklerin eğitilmesi gerektiğini ve hükümetin bu yolda kalıcı önlemler almasını istedi.”

Günün anlamı için yapılan basın açıklamasını Kadın Kolları Başkanı Seyhan Yazıcı tarafından yapıldı. Yazıcı açıklamasında “Medeni Kanunlar, insanların doğumundan ölümüne kadar tüm yaşam faaliyetlerini düzenleyen kanunlardır. Sosyal hayatta kişilerin birbirleriyle kurduğu ilişkilerin büyük bir kısmı, medeni hukuk içinde yer almakta ve medeni hukuk tarafından düzenlenmektedir. Bir toplumun kişilere verdiği değeri anlamak için Medeni Kanun’a bakmak yeterlidir. Medeni Kanun 17 Şubat 1926’da yürürlüğe girmiştir. Türk Medeni Kanunu eski hukuk düzeninden tamamen farklı, çağdaş, laik ve yepyeni bir düzenleme ve anlayış getirmiştir. Medeni Kanunu’nun en belirgin yanı kişisel hak ve özgürlüklere kattığı anlamdır. Dönemin koşulları göz önüne alındığında, kadınlar açısından taşıdığı değer en önemli özelliğidir. Devrimci, laik ve demokratik yapısı ile kadınların eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesine sunduğu katkı çok önemlidir. Kadın erkek eşitliğine sağladığı katkı, eski mülkiyet anlayışı ve sisteminin tümüyle terk edilmesi, yenilikçi yapısı, yurttaş kavramanın altının çizilmesi, hiçbir sınıf ve zümrenin ayrıcalığını kabul etmemesi, birey ve toplum arasındaki dengeyi oluşturmaya çalışmasıyla, yaşadığımız coğrafyada örnek oluşturan toplumsal gelişime damgasını vurmuştur. Medeni Kanun’un kabul edilişinin yıl dönümü olan bugün de; kazanılmış hakların korunması ve yeni hakların elde edilmesi mücadelesinde, üstümüze düşeni yapmaya ve haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu yoldan asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, kadın dayanışmasının gerekliliği adına İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği’nin açtığı ’Medeni Kanununa Sahip Çıkıyoruz’ imza kampanyasına desteğimizi sunuyoruz ”dedi.
 
“BU GÜN KADINLAR’IN GERÇEK BİREY OLUŞUNUN 89. YIL DÖNÜMÜDÜR”
 
Uşak Milletvekili Dilek Yılmaz yapmış olduğu açıklamada medeni kanunla kadınlara tanınan hakları sıralayarak günümüzde hangi konuma geldiğini hatırlattı. Yılmaz; ”Hükümetin uygulamaya çalıştığı yasalar ile kadınlara verilmiş olan hakların tek tek ellerinden alınmaya çalıştığını ve ülkemizin gerileştiğinin ağır bir dille eleştirdi. Artık kadınlar uyandı diyen Yılmaz Özge can’ın yaşamış olduğu bu olayın ülkemizde derin bir yara bıraktığını ve bu olayların son bulması gerektiğini vurguladı.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.