MEVLİD KANDİLİ

MEVLİD KANDİLİ
30 Aralık 2014 Salı 15:00

 MEVLİD KANDİLİ

Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl,
Muhammed’siz muhabbetten ne hâsıl ?


İşte bu vecize ifadeler, Efendimiz (s.a.s)’i, ne kadar da güzel dile getiriyor. O (s.a.s), muhabbet peygamberidir; gönüller arasında muhabbet için vardır. O, rahmet peygamberidir; canlı-cansız her varlığa rahmet olarak gönderilmiştir. Yeter ki diller, gönüller ona yönelsin.
Evet aziz okuyucular, 02 Ocak Cuma Günü rahmet elçisinin dünyayı teşriflerinin bir yıldönümünü daha idrak edeceğiz. Bu kutlu gece, milletimizce asırlardır mevlid kandili olarak ihyâ edilmekte ve Efendimiz (s.a.s) büyük coşkuyla anılmaktadır. Onun doğumu, öteden beri mümin gönüllere huzur, yüzlere neşe olarak yansır.

Allah Resulü, ‘’Ben Muhammedim, ben Ahmedim, ben rahmet peygamberiyim’’ sözleriyle tanıtmıştır kendini. Rabbimiz de, ‘’Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin’’ diyerek övmüştür habibini.’’Biz seni, bir müjdeci, şahit, uyarıcı, Allah’ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatıcı bir kandil olarak gönderdik.’’ Ayeti ise Efendimiz (s.a.v.)’in, gönderiliş gayesini ortaya koymaktadır. 
Efendiler Efendisi, insanlığı bir olan Allah’a inanmaya, hayatı kulluk, samimiyet, sadakat, doğruluk gibi yüce değerlere tezyin etmeye çağırmıştır. Onun dünyaya gelişi; ölüme hayat, zulme adalet, cehalete bilgi, vahşete merhamet, düşmanlığa barış olmuştur. Karanlıklar içerisinde kaybolmuş insanlık onun rehberliğiyle yeniden yolunu bulmuştur. Dünyanın karmaşasıyla katılaşan kalpler onun şefkat pınarlarıyla yumuşamıştır.

Kardeşliği, dostluğu ve sevgiyi O’ndan öğrendik. Kardeşlik ahlakının gereği olarak kardeşimize kin tutmamayı öğreten şu ayeti O’nun mübarek ağzından duyduk : ‘’Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin.’’ Bu duaya bugün bütün hücrelerimizle yüksek tonda ‘’amin’’ demeye ne kadar çok ihtiyacımız var kardeşlerim.
Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in doğumunu kutlarken, aynı zamanda O’nn evrensel mesajlarını, iman ve ibadet haytını, yüce ahlakını, insan onurunu koruyan ilkelerini, kardeşlik hukukun, birlik-beraberlik, yardımlaşma, adalet anlayışını tekrar hatırlamalıyız. O’nun bizzat Rabbimişz tarafından övülen ahlakıyla ahlaklanmaya gayret göstermeliyiz.
 
Rabbimizin huzurunda kemal-i edeple şöyle niyazda bulunuyoruz: ‘’Ey veladeti yeryüzünün baharı, insanlığın bayramı olan, gönüller sultanı, canda canan Yüce Resul! Sizi tanımış ve size iman etmiş olmaktan dolayı biz, erişilebilecek en büyük nimete ermenin idrakiyle Rabbimize sonsuz hamd ve sena ediyoruz. Ruhu tayyibenize gönül dolusu salat ve selam olsun. Allahümme salli ala seyyidina Muhammed.’’

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.