NAFİZ MIDIK ZİRAAT ODASI BAŞKANI OLDU

NAFİZ MIDIK ZİRAAT ODASI BAŞKANI OLDU
01 Şubat 2015 Pazar 16:53

NAFİZ MIDIK ZİRAAT ODASI BAŞKANI OLDU
 
Uşak Ziraat Odası 12. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Genel Kurul sonrası yapılan seçimde 2 dönemdir başkanlık yapan Nafiz Mıdık 3. dönemde tekrardan başkan seçildi.

101 Delegenin oy kullandığı seçimde Nafiz Mıdık 85 oyla üçüncü dönemde başkan seçilirken, ikinci olan Saim Erdem 25 oyda kaldı.

Kurula katılanlar arasında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Kahraman, Uşak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Saadettin Öztürk, Ziraat Mühendisleri Odası Uşak İl Temsilcisi İsa Dinçer yer aldı. Genel Kurulda divan üyeliğini UTB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer ve Esnaf Odaları Birliği Başkanı Saadettin Öztürk yaptı. Başkanlık seçiminin de yapıldığı genel kurulda iki dönemdir başkanlığını sürdüren Nafiz Mıdık ve Saim Erdem başkanlığa aday oldu.
 


Genel kurulda konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Kahraman, tarım ürünlerinde verilen desteklemelerin 25 dekar ve altında olanlara ödenen ücretin az olmasından şikâyetçi olduklarını, mevzuatta yer alan maddenin ise 50 dekar ve üstü için geçerli olduğu için parsel bazında desteklemenin, Uşak’lı çiftçiyi memnun etmediğini belirtti.


 
Ziraat Mühendisleri Odası Uşak İl Temsilcisi İsa Dinçer üretici, mühendislik ve veterinerlik meslekleriyle ilgili olarak “et ve tırnak gibidir ayrı tutulamazlar” ifadesini kullandı. Fabrikada çalışan işçisinden Cumhurbaşkanına kadar herkesin çiftçinin ürettiklerine muhtaç olduğunu söyleyen Dinçer, Ziraat Odası’ndan başka bir yere bağlı olmanın bağımsızlığı bitirdiğini ifade etti. Ekmek telaşına düşmüş milletin temel yapı taşının üretici olduğunu belirten Dinçer, üreticinin dik durması gerektiğini ve bunun en onurlu davranış olduğunu da sözlerine ekledi. Eskilerden de örnekler veren Dinçer, “Geçmişe baktığımızda babalarımız ve dedelerimiz bir hasattan diğer hasada kadar geleceği satın alırlardı. Şimdi ise geleceğini satanlar, 3 veya 5 yılını değil ömrünü, hayatını da satmak zorunda kalıyor. Bu noktada üreticiye düşen görev yaşam standardını yükseltmektir. Bunu da Ziraat Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası bünyesinde hep beraber başaracağız” ifadesini kullandı. Odanın değil üyelerin geleceği satın alabilmesi gerektiğini de vurguladı.


 
Kurulda konuşan adaylardan Saim Erdem, köylü olduğunu ve topraktan geldiğini ifade ederek sözlerine başladı. Çiftçiye verilen önemin azlığından dem vuran Erdem, “Üreticimiz sadece aidatlarını ödemek ve desteklemelerini almak için buraya geliyorlar. Gübre buraya geldiyse depoya girmeden üreticinin eline ulaşmalı. 2015 yılı daha yeni başlamışken biz aidatları alıyoruz. Bunun acelesi ne, üreticiyi sıkmanın anlamı yok. Seçilmem halinde şuan burada söylediklerimin arkasında durmazsam hesabını vermeye, köylü ve çiftçi kardeşlerimin hakkını her daim savunmaya hazırım” dedi.


 
Ziraat Odası’nda iki dönem başkanlık yapmış ve tekrar adaylığını açıklayan Nafiz Mıdık, “Ziraat Odası’ndaki yaşanan zorlukları bilmeyen, gelir ve giderini hiçbir zaman sormamış biri olan Saim Bey’i ben hiçbir zaman Ziraat Odası’nda görmedim. Asıl mesleği turizmciliktir. Eğer bu gün burada bir seçim olmasaydı Gökçedağ Köyü’nü, Boyat Köyü’nü nereden bilecekti. Siyasiler seçim öncesi köyleri dolaşır ve köylü edebiyatı yaparlar, bunu ancak buna benzetebiliriz” ifadesini kullandı.


 
Gergin geçen genel kurulun ardından, hazır bulunan 111 delege, listelerin divana sunulmasıyla İlçe Seçim Kurulu gözetiminde oylamaya geçti. Oy sayımının ardından iki dönem başkanlık görevini yürüten Nafiz Mıdık, üçüncü dönemde başkan seçildi. Bir oyun geçersiz sayıldığı seçimde Nafiz Mıdık 85, Saim Erdem 25 oy aldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.