Sokakta İlk Adımlar 13 yaşında

Sokakta İlk Adımlar 13 yaşında
17 Aralık 2014 Çarşamba 14:19

Sokakta İlk Adımlar 13 yaşında
 
Türkiye’nin en uzun soluklu yol güvenliği eğitim projesi Sokakta İlk Adımlar 13’üncü uygulama yılına girdi. Renault, Milli Eğitim Bakanlığı, Total Oil Türkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ortaklığıyla sürdürülen projeden bu yıl Uşak’daki 27 ilköğretim okulunun 95 şubesindeki 2 bin 587 öğrencisi yararlanacak.
 
Çocukların trafikteki tehditler ile risklerin farkına varmasını sağlayıp, onlara güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçlayan Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projesi 13 yaşında... Projenin yeni dönem eğitim setleri de, 41 ildeki bütün proje uygulama okullarına dağıtıldı ve uygulanmaya başladı. Alanının en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan Sokakta İlk Adımlar, Renault, Milli Eğitim Bakanlığı, Total Oil Türkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ortaklığıyla sürdürülüyor. Yol güvenliği bağlamında en riskli 41 ilde sürdürülen projeden 2014-1015 Eğitim Öğretim Yılı sonunda 1 milyon 545 bin öğrenci yararlanmış olacak. Projeden bu yıl Uşak’daki 27 ilköğretim okulunun 95 şubesindeki 2 bin 587 öğrencisi de yararlanacak.
 
Projenin 13’üncü yılına ve hedeflerine ilişkin bir açıklama yapan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar şunları dile getirdi:
 
“TÜİK’in 2013 verilerine göre Türkiye’de 1 milyon 207 bin 306 kaza meydana geldi. Ölümlü yaralanmalı kazaların yüzde 74,5’i yerleşim yeri içinde gerçekleşti. Bu kazalarda 3 bin 685 kişi hayatını kaybederken, 274 bin 829 kişi de yaralandı. Yapılan bilimsel araştırmalar, yayalar içinde ilköğretim çağındaki çocukların ciddi bir risk grubu oluşturduğunu gösteriyor. İşte Sokakta İlk Adımlar bu riski azaltmayı ve çocuklarımıza yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçlıyor. Hedefimiz projemizin ikinci 10 yılının sonunda, 10 milyon öğrenciye ulaşmak ve onların bu yaşamsal soruna ilişkin farkındalık kazanmalarını sağlamak. Bu hedefi de, birlikte yürüdüğümüz güçlü proje ortaklarımız ve okul yöneticileri ile öğretmenlerimizin güçlü desteğiyle gerçekleştireceğiz.”
 
Sokakta İlk Adımlar: 41 ilde bin 374 okul 6 bin 105 sınıf
 
 
Türkiye’nin 41 ilindeki 1374 okula ve 6 bin 105 sınıfa ücretsiz olarak gönderilerek, uygulanmaya başlayan eğitim setleri, öğrencileri trafik güvenliğinin yanı sıra ulaşıma bağlı çevre sorunları konusunda da bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Renault arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla gerçekleşen projeden ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri, trafik ve yol güvenliği derslerinde yararlanıyor.
 
Projenin eğitim materyalleri arasında öğretmen kartları, öğrenci kitapçığı, öğrenci için test ve sınıf için uyarıcı, bilgilendirici bir afiş yer alıyor. Okul programlarına göre tasarlanan öğretmen kartları, öğretmeni konuların uygulanmasına yönlendiriyor ve işlenen farklı temalar hakkında
 
temel kavramları veriyor. Sınıftaki çalışmayı derinleştirmek ve öğrencileri somut eylemlerle teşvik etmek için aynı zamanda faaliyet uzantıları da öneriliyor.
 
Öğrenci kitapçığında yer alan eğitici faaliyetler ise birbirinden bağımsız. Bunlar öğrencinin fikir yürütmesini, belli mesajları öğrenmesini, öğrenilen kavramları uygulayarak, bunları kendi kelimeleriyle yazarak pekiştirmesini sağlıyor.
 
Projenin başarı ölçümlemesi de yapılıyor. Geçen yıl online olarak gerçekleştirilen ankette, öğretmenlerin yüzde 93’ü Sokakta İlk Adımlar Eğitim Seti’ni sınıflarda kullandığını ve kullananların da yüzde 98’i setten memnun olduğunu belirtmişti. Bu ölçümlemenin yanı sıra okullara bizzat İbrahim Aybar ve proje ortakları tarafından düzenli gözlem ve motivasyon ziyaretleri de gerçekleştiriliyor.
 
 
Sokakta İlk Adımlar şu illerde uygulanıyor:
 
Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Urfa, Uşak, Van, Yalova, Zonguldak.
 
Sokakta İlk Adımlar eğitim setleri Uşak’da şu pilot okullara dağıtılıyor:
 
Aybey İlkokulu, Aydın Turan İlkokulu, Bir Eylül İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Ergenekon İlkokulu, Eşe Halil Erdoğdu İlkokulu, Ganime Özadam İlkokulu, Gazi M. Kemal İlkokulu, Gül İlkokulu, Malkaçoğlu İlkokulu, Mehmet Sadık Boz İlkokulu, Nuri Şeker İlkokulu, Öğretmen Mahmut Özgöbek İlkokulu, Özdemirler İlkokulu, Özel Üftade İlkokulu, Şefkat İlkokulu, Turhan Akçay İlkokulu, Uğur Serdaroğlu İlkokulu, Yaşar Akar İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Dikilitaş İlkokulu, Hasan Hilmi İlkokulu, Hasibe Mazhar Gürbüz İlkokulu, Mehmetçik İlkokulu, Milli Egemenlik İlkokulu, Muzaffer Mert İlkokulu, Timur Ertürk İlkokulu
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.