SORUNLARA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BU PROGRAMDA

SORUNLARA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BU PROGRAMDA
07 Ocak 2015 Çarşamba 20:01

SORUNLARA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ‘GÜNDEM’DEN GELDİ
Öz Ege TV’de her hafta Salı günü yayınlanan, Gündem programının bu haftaki konuğu Avukat Hüseyin Ufuk Uğur oldu. Programı hazırlayan ve sunuculuğunu yapan Öz Ege TV Genel Müdürü Durdu Doğan’ın sorularına yanıt veren Av. Uğur, bundan 2 yıl önce yapılan aynı programda  “E-Kart” ihalesinin usule aykırı olduğunu ve hukukun buna izin vermeyeceğini belirtmişti.
 
Yakın zamanda Manisa 1.Sulh Mahkemesinin ihaleyi iptal etmesinden sonra e-kart kullanım ihalesinin tekrar yapılması gündeme gelmişti. Gelişen süreci anlatan ve değerlendiren Av. Hüseyin Ufuk Uğur bundan sonraki süreçte neler yaşanabileceği hakkında da bilgiler verdi.
 
İki bölüm şeklinde yayınlanan programda birinci bölümde ‘E-Kart İhalesi’nin akıbetinin ne olacağı, ikinci bölümünde ise ‘SSK Evleri Projesi’nde yaşanan gelişmeler ve vatandaşların tepkileri değerlendirildi. SSK Evlerinin hukuki boyutu hakkında bilgiler de veren Uğur “İnsan bilmediği şeye tepki verir. Vatandaşlara açıklayıcı bilgiler verilmediği için halk evini kaybetme korkusu içerisinde” ifadesini kullandı.
 
“ER YA DA GEÇ ADALET YERİNİ BULACAKTI”
Akla ve mantığa aykırı hiçbir şeyin ayakta duramayacağını vurgulayan Av. Hüseyin Ufuk Uğur, yaşanan kent kart sorunundan sonra vatandaşların toplu taşımadan uzaklaştığını belirtti. Taşımacılık bir şehrin damarlarıdır diyen Uğur Uşak Belediyesi’nin en başlıca görevlerinden birinin de ulaşım sorununu çözmek olduğunu söyledi. Uğur “ Daha önce yaptığımız programlarda söylediklerimiz bir iddiaydı, şimdi ise bunlar bilinen bir gerçek. Kart ihalesinde alt yapıyı sağlayacak şirketin hak etmediği bir şekilde ihaleyi alması, Belediye’nin neredeyse hiçbir gelir elde etmeden kendini Türkiye çapında bir şirkete kendini teslim etmesi ve dolmuş şoförlerinin giderleri kendilerinin karşıladığı fakat gelire ortak olunan bir sistem oluşturulması kent kartı bir hizmetten çok zorlu bir süreç haline getirdi. Bir yargılama süreci başlatıp takipçisi olacağımızı belirtmiştik. Şimdi ise kartın ihalesi mahkeme kararı ile iptal edildi. Önümüzdeki süreçte neler yaşanır şuan bilinmez ama Belediye’nin buna bir çözüm bulması gerektiği ve hak sahipleri ile bu konuyu daha dikkatli görüşerek bir karar vermesi aşikâr” dedi.
 
“KARTLARIN YANI SIRA PARAYLADA OTOBÜSLERE BİNEBİLİRLER”
İhalenin iptalinden sonra yeni ihale yapılana kadar ya da alternatifler üretilene kadar vatandaşların kartların yanında parayla da toplu taşıma araçlarını kullanabileceğini belirten Uğur, sistemde zaten baştan beri bir ihlal olduğunu da söyledi. Belediye’nin tek kuruş kasasına para girmeden ihaleyi alan e-kart şirketinin cebine trilyonların girdiğinin söylendiği programda, 1 milyon 300 bin aktif kart kullanıcısının olduğu ve 1,5 TL gibi bir rakam yüklendiğinde yıllık 5 trilyona yakın bir bütçenin doğrudan e-kart şirketinin hesabına geçtiği de belirtildi. Ayrıca yeni bir kart bedelinin 6 TL olduğunu ve buradan elde edilen gelirin ise yine aynı şirket tarafından alındığı da ifade edildi.
Toplu taşımada oluşan sıkıntıların çözülememesinden dolayı vatandaşların kendi şahsi araçlarını kullandığını ve bu sebeple trafik yoğunluğunun oluştuğunu ve toplu taşıma araçlarının da bundan kötü etkilendiği ifade edilirken, toplu taşıma da en ucuz, en kaliteli ve en hızlı hizmetin verilmesi durumunda şehrin trafik sorununun da ortadan kalkacağının altı çizildi.
 
“ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE MENFAAT SAĞLAMA DEVRİ KAPANDI”
Toplu taşımada sisteminin tekelleşmeye neden olmaması gerektiğini ifade eden Uğur, “Bizde bir uygulama yönetmelik vardı. Bir kişi ikinci bir hat alamaz hat sahibi olamaz diye. Bu tekelleşmenin önüne geçmek adına güzel bir uygulama iken, hangi hatta kaç araç bulunacağı, kaç dakikada bir araçların hareket edeceğinin aynı şirket tarafından belirlenmesi toplu taşıma sistemini alt üst ediyordu. Şirketleşmeye karşıyım, hat sahiplerinin korunacağı bir sistem getirilmesi hem vatandaşlar hem de hat sahipleri adına en iyi hizmet olacaktır. Şoförler sırf hat üzerindeki haklarını kaybetmemek adına bu şartlar altında çalışmak zorunda bırakılıyorlar” dedi.
 
“SSK EVLERİ PROJESİNİ TOKİ’YE VERMEK UŞAK’A İHANETTİR”
SSK Evleri ve Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında da bilgi veren Uğur, “Madem kentsel dönüşümden bahsediliyor, klasikleşmiş yapı modeli yapmaya gerek yok. Uşak sosyal ve kültürel bir şehir, böyle bir projeyi TOKİ’ YE vermek ihanettir. Standart tasarımlarla vatandaşları bir yere tıkıştırmaktansa farklı yapı tasarımları ile Uşak’ın tarihi ve kültürel yapısına katkıda bulunulabilir. Uşak ciddi bir üniversite şehri ve ne kadar fakülte yapılmasa da bu gelişim devam ettiği sürece inşaat sektörü devam eder. Uşak Belediyesi’nin rantına engel olunmaya çalışıldığı düşüncesiyle hak sahipleri ile tek tek görüşme gereği duyduğunu düşünüyorum. Sigorta evlerinin bulunduğu alanın yenilenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. 1999 yılı öncesi yapı denetimi yoktu. Yaşanan büyük depremden sonra artık belediyeler, bakanlık ve yapı denetim şirketleri yeni yapılan binaları afet riski yönünden kontrol ediyorlar. 1999 öncesi durum göz önünde bulundurulursa o bölgedeki binaların tamamının yıkılması gerekmektedir. Müteahhitler rantlarının düşeceğini bildikleri için vatandaşların evlerini kaybetme korkusunu körüklüyor ve maddi destek sağladıklarını düşünüyorum” dedi.
 
“MİLLETVEKİLLİĞİ BİR TEMSİL MAKAMIDIR”
Öz Ege TV Genel Müdürü Durdu Doğan’ın “Bilindiği üzere yaklaşan bir genel seçim var ve aday adayları kendilerini artık halkın önüne koyuyorlar. Milletvekili aday adaylarının da çoğunun avukat olduğu göz önünde bulundurulduğunda avukatlar milletvekilliğini çok mu seviyorlar?” sorusuna cevap veren Avukat Hüseyin Ufuk Uğur : “Avukatlık öncelikle bir sabır ve fiilen icraat makamıdır. Uzun soluklu projelerin iş bitiricisidir avukatlar. Vatandaşların ve kurumların vekâletini üstlenen avukatların milletvekilliğini de hakkı ile yürüttükleri kanaatindeyim. Vatandaşa çözüm üretmek için eğilmesi, iyi bir dinleyici olması ve hangi noktalara bakması gerektiğini iyi bildiğinden, vatandaşlarımızı mecliste söz sahibi olabildikleri tek merci olarak görüyorum. Belediye Başkanımız, iki tane milletvekilimiz ve diğer kurum ve kuruluşlarda da görev yapan çoğu arkadaşımız avukat. Bu anlamda vatandaşlarımız kendilerini en iyi temsil edeceğine inandığı kişiye oy versinler” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.