Türkiye’de ilk uygulama Uşak’tan

 Türkiye’de ilk uygulama Uşak’tan
10 Ocak 2015 Cumartesi 13:12

Uşak Belediyesi’nin ulaşımda yaptığı indirimin ardından olumlu tepkiler almaya başladı. İndirim başka illere de örnek olacak bir nitelik taşırken, farklı şehirlerde üniversite öğrencileri Uşak’taki indirimi emsal göstererek kendi şehirlerinden de aynı beklentiler içinde olduklarını sosyal medya aracılığı ile duyuruyor. 21 Ocak 2015 tarihinden itibaren tam 1.50 ve öğrenci ücretinin 1.00 TL olması Karabük Üniversitesi öğrencilerinin kampanya başlatmasına neden oldu. Öğrenciler Uşak’ın duyarlılığına atıfta bulunurlarken, sosyal belediyecilik örneğinin kendi illerinde de yapılmasını istedi.
 
 İndirime giden ilk belediyeyiz
 
 Uşak Belediyesi’nin sosyal sorumluluk bilinci ile hareket eden bir belediye olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Nurullah Cahan, her zaman vatandaşların menfaatlerini koruyan bir yapı içinde çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Bu bağlamda Türkiye’de ulaşımda indirime giden ilk belediye olduklarını kaydeden Başkan Cahan, "Manisa İdare Mahkemesi’nin Kart 64 ihalesini iptal etmesinin akabinde sistemin en iyi ve en faydalı şekilde işlemesi için hemen çalışmalarımıza başladık. Bir yandan sistemin yeniden düzenlenmesi için çalışmalarımızı yaparken, diğer yandan dünyada düşen akaryakıt fiyatlarının kentimize en iyi şekilde yansıtılmasını hedefledik. Bu düşünceler ile vatandaşlarımızın cebine olumlu yansıyacak bir indirime gittik” dedi.
 
 İndirimin ardından Uşak’tan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden olumlu tepkiler aldıklarını aktaran Cahan, özellikle başka şehirlerde okuyan üniversite öğrencilerinin Uşak Belediyesi’nin aldığı kararı emsal göstermesinden memnuniyet duydukların belirtti.  
 
 Uşaklıların haklarını koruyan bir yapıda belediyecilik yapmayı sürdüreceklerini aktaran Cahan sözlerine şöyle devam etti: "Belediye yönetimini almamızın ardından çok kısa bir süre geçmesine rağmen vatandaş odaklı projelerimizi yürütüyoruz. Ortak aklın kentte yürütülmesi için vatandaşlarımızın fikirlerini sürekli alıyoruz. Ulaşımda yaptığımız indirim de bu düşünceden hareket ile yapılmıştır. Belediyemiz sosyal içerikli çalışmaları ile Uşaklının mutlu olması için projelerine ara vermeyecektir”
 
 
 Türkiye’de ilk uygulama Uşak’tan
 
 Son aylarda akaryakıt fiyatlarında üst üste geldiğini ve bunu fiyatlara yansıtan ilk belediye olduklarını söyleyen Cahan, "Uşak’ta belediyecilik anlamında güzel işler yapılıyor. Kentleşmede attığımız bütün somut adımların ardından sosyal belediyecilik anlamında da çalışmalar devam etmektedir. Ulaşımda fiyatları 4 yıl öncesine çekmemiz bizi bu konuda emsal gösterilecek şehirler arasına soktu. Öyle ki başka şehirlerde bizim indirimimiz belediye yönetimlerine örnek gösterilmiştir. Bunun en güzel örneği ise Karabük Üniversitesi öğrencilerinin ilimizdeki indirimin kendi illerinde başlaması için başlattığı kampanyadır. Sosyal belediyecilik kavramını en iyi şekilde yerine getiren belediyelerden birisi olmaya devam edeceğiz”
 
 
 Ortak akıl ile kent sorunlarına duyarlıyız
 
 Uşak’ta mümkün olduğu kadar bütün vatandaşlara ulaşmaya çalıştıklarını bildiren Cahan, aldıkları bütün fikirleri şehirciliğe yansıttıklarını ifade etti. Cahan, "Kentimizde vatandaşlarımız ile iç içe olmak bizlere proje anlamında kazanımlar sağlamaktadır. İlimizin yaşanabilir bir yer olması için hemşehirlerimiz ile bütünleşerek daha faydalı birçok iş yapacağız. Uşak kentleşmesi ile de, sosyal belediyecilik olarak da en iyi kentler arasında birlikte yönetim şekli ile yerini alacak” dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.