ÜRETİCİLERE ZİYARET

ÜRETİCİLERE ZİYARET
05 Şubat 2015 Perşembe 15:55

Uşak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Üretici Ziyaretlerimiz Eynihan Köyünde Devam Etti…
 
İl Müdürü Erkan KAHRAMAN, Şube Müdürlerimiz ve Teknik Personelimizin katılımıyla tarihinde Eynihan Köyümüzde üreticilerimizi ziyaret etti.
 
Üreticiler seracılık konusunda istekli olduklarını belirtmeleri üzerine İl Müdürü Ziraat Bankasının sunduğu faizsiz krediler konusunda bilgiler verdi. Ürettiği ürünün pazarlanmasında sıkıntı yaşadıklarını bildiren üreticilere sözleşmeli ekim yapmaları böylece daha iyi şartlarda üretim yapılabileceğinden hem Pazar hem de fiyat konusunda daha iyi şartlara ulaşabilecekleri belirtildi.
 
Hububatta yeterli ve zamanında gübreleme ile ürünün protein oranını arttırdığı ve daha iyi fiyata satabilecekleri söylendi.
 
Sulu alanlarda patates ekimi ve çerezlik ayçiçeği üretilmesi önerildi. Yonca ve Yem bezelyesi gibi yem bitkileri üretimine ağırlık verilerek kaba yem açığının kapatılmasına katkıda bulunulabileceğinden bahsedildi.
 
Köyde soğuk süt toplama tankı kurulması için D.S.Y.B. ve Süt Üreticileri Birliği'ne başvurulması böylece mevcut sütün daha yüksek fiyatlara pazarlanmasının önünün açılacağı vurgulandı.
Hayvancılıkta kayıt tutulmasının önemine de değinen KAHRAMAN, hayvancılığın açık sistem ahırlarda yapılması durumunda hayvan sağlığı ve refahının daha iyi sağlanacağı ve daha yüksek verim alınacağı vurguladı.
 
5403 Sayılı Toprak Kullanım Kanununda 6537 sayılı yasa ile yapılan değişiklik ile arazi ve toprak kaynaklarının sınıflandırılarak tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi asgari büyüklüklerinin belirlenip miras ve satış yoluyla bölünmelerin önlenmesi konusunda üreticilerimize bilgi verildi.
ÇKS ve Hayvan pasaportu gibi işlemlerin yapılması için Ziraat odası ile görüşüldü. Besilik Sığır Desteği başvurularının Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından da toplu halde kurumumuza yapılacağı, böylelikle üreticilerimiz daha hızlı bir şekilde hizmet götürüleceği söylendi.
Arazi toplulaştırması hakkında üreticilerin istekli olmaları durumunda Müdürlüğümüz olarak yardıma hazır oldukları belirtildi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.