UŞAK ÜNİVERSİTESİ GELİŞİYOR

UŞAK ÜNİVERSİTESİ GELİŞİYOR
26 Aralık 2014 Cuma 19:29

Rektör Çelik Basın Mensuplarıyla 2011-2014 Değerlendirmesi İçin Bir Araya Geldi
 
Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, 26 Aralık 2014 tarihinde basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.
 
Uşak Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde gerçekleşen toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran ile Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Adil Karaman, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Meral Özçınar Eşli ve yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.
Uşak Üniversitesi Katılımcı ve Hızla Büyüyen Uluslararası Bir Üniversite olma yolunda hızla ilerlemektedir
 
Toplantıda 2011-2014 yılları arası Uşak Üniversitesi’nin gelişmesi ile ilgili değerlendirme yapan Rektör Çelik, bir sunum gerçekleştirdi. Uşak Üniversitesi’nin, rekabetçi, girişimci, yenilikçi, tercih edilen ve kaliteye önem veren uluslararası bir üniversite olduğunu ifade eden Rektör Çelik “ Göreve geldiğimiz tarihten itibaren yaptığımız çalışmalarla gerek nicelik gerekse nitelik olarak gözle görülebilir, ses getiren ve dikkat çeken bir Uşak Üniversitesi ortaya çıktı. Sağlam temeller üzerine oturtarak inşasına başladığımız Uşak Üniversitesi bugün, kendini gerek bilimsel gerekse fiziksel olarak göstermeye başlamış ve dikkatleri üzerine çekmiştir. Birçok yerde bunun teyidini alıyoruz. Ödevini layıkla yerine getiren sayılı üniversitelerden biriyiz. Bütün bu çalışmalar Uşak Üniversitesi’nin uzun bir yol kat ettiğinin göstergesidir” dedi.
 
Uşak Üniversitesi’nin 11 fakülte, 3 yüksekokul, 11 meslek yüksek okulu, 3 enstitü, 21 araştırma ve geliştirme merkezi olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Sait Çelik üniversitenin yaklaşık 22 bin öğrenciye eğitim verdiğini aktararak “Bugüne kadar önümüze koyduğumuz hedeflerin büyük çoğunluğunu gerçekleştirdik. Üniversitemiz 2015 yılı planlamasını yapmıştır ve atacağı adımları hem bölgenin hem de ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yapmaktadır. Yeni bölüm ve programlar açıyoruz. Elbette fiziki yapılanmamız da bu yönde ilerliyor. Kapalı alan sayımız 2011 yılında 73 bin metrekare iken 2014 yılsonu itibariyle 163 bin metrekare oldu. Devam eden Öğrenci Yaşam Merkezimiz ve yapımına başlanan Kongre-Kültür Merkezimizin yanı sıra peyzaj çalışmaları ile Uşak Üniversitesi Yerleşkesi sayılı yerleşkelerden biridir” dedi.
 
Uşak Üniversitesi’nin 2011 yılında 110 olan öğretim üyesi sayısının 2014 yılsonu itibariyle 285 olduğunu aktaran Rektör Çelik toplam akademik personel sayısının ise 589 olduğunu söyledi. Rektör Prof. Dr. Sait Çelik idari personel sayısının da 528 olduğunu ve toplam akademisyen ve idari personel sayısının ise bin 128 olduğunu sözlerine ekledi.
 
Uşak Üniversitesi olarak proje teşvik sistemini üst seviyelere çıkardıklarını ifade eden Rektör Çelik konuşmasında şunları söyledi: “Akademik desteğimiz 134 bin 029 TL’ye ulaşmıştır. Teşvik alan çalışma sayısı 354 olmuştur. Ayrıca devam eden Avrupa Birliği Proje çalışmalarımız var. Bu projelerin toplam bütçesi 5 milyon 432 bin 950 Euro’dur. Tamamlanmış Uşak Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) sayısı 72 devam eden BAP Projeleri sayısı ise 71’dir. Tamamlanmış 10 ve devam eden 6 TÜBİTAK projemiz var. Akademisyenlerimizin yayın sayıları da önemli bir artış göstermiştir. SCI VE SSCI’ da Taranan Dergilerdeki Makale Sayısı 2006-2011 yılları arası 113 iken 2011-2014 yılları arasında bu sayı yüzde 104 artarak 230 olmuştur. Üniversitemiz bu bilimsel çalışmalar yanında birçok ulusal ve uluslararası sempozyuma da ev sahipliği yapmıştır. Ulusal Geri Kazanım Kongre ve Sergisi, 1. Uluslararası Katılımlı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Sempozyumu, Büyük Taarruzun 90. Yılında Uluslararası Milli Mücadele ve Zafer Yolu Sempozyumu, 7.Uluslararası Ege Enerji Sempozyumu, 1.Uluslararası Katılımlı Yeni Medya ve Kadın Sempozyumu, Üniversitemiz ve Würzburg Üniversitesi’nden Türk-Alman Sempozyumu’na ev sahipliği yaptık. 2015 yılında Uşak Yemen Sempozyumu ve Kromatografi Kongresi’ni yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Şubat ayı içerisinde bir Basın Çalıştayı planlıyoruz.”
 
Şehir ve bölgedeki paydaşlarla yapılan işbirliklerini anlatan Rektör Çelik üniversite kapılarının şehre ve dünyaya kapalı olmaması gerektiğinin altını çizerek Uşak Üniversitesi’nin üniversite-şehir bütünleşmesinde üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini ve getirmeye devam edeceğini söyledi.
Rektör Çelik, Uşak Üniversitesi’nde Hukuk ve Tıp Fakültesi kurulması için yoğun bir çaba gösterdiklerini belirterek konuyla ilgili tüm kurum, kuruluş ve kişilerle görüşüldüğünü de sözlerine ekledi.
 
Karşılıklı görüş alışverişinin ardından Rektör Prof. Dr. Sait Çelik ve basın mensupları Uşak Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ve Uşak Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Teknolojik Araştırma Merkezini (UBATAM) gezdi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.