Uşak Yerel Ekonomik Gelişme Programı

Uşak Yerel Ekonomik Gelişme Programı
20 Ocak 2015 Salı 11:24

Vali Yavuz “"Bölgemize 4 milyon euroluk AB kaynağı aktarılması Ajansımızın proje hedefleri arasında yer alıyor"
 
Zafer Kalkınma Ajansı’nın Uşak Yerel Ekonomik Gelişme Programı (YEGEP) Kamu Kesimi ve Özel Sektör istişare toplantısı Uşak Özmerkez İl Genel Meclisi Toplantı salonunda gerçekleştirildi.
 
 
Açılış konuşmasını yapan ve toplantıya başkanlık eden Vali Seddar Yavuz, Zafer Kalkınma Ajansının 2014 yılında TR33 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı çalışmalarını tamamladıktan sonra, planda yer verilen politika ve önceliklerin detaylandırılması ve uygulanması amacıyla Yönetim Kurulu olarak iller bazında sanayi, turizm ve ulaşım sektörlerini kapsayacak Yerel Ekonomik Gelişme Programlarının hazırlanması kararı alındığını belirterek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Yerel Ekonomik Gelişme Programlarının hazırlanması yönünde karar alındıktan sonra ilimizdeki kamu kesimi ve özel sektör temsilcileriyle görüşülerek söz konusu strateji setleri değerlendirilmiş, önümüzdeki 3 yılda tamamlanması öngörülen eylemlerin taslağı oluşturulmuştur. Bu eylem planının Uşak için ne anlama geldiğinin altını çizmek istiyorum. İlk aşamada Sanayi, Turizm ve Ulaşım sektörleri için belirlenmiş olan eylemler sadece Ajans hibe programlarını yönlendirmekle kalmayacak, kamu yatırımlarının da etkin bir şekilde yönlendirilmesine katkıda bulunacaktır. Örneğin yeni Mali Destek Programlarının hazırlıkları tamamlanmak üzere. Bu yıl hem özel sektörün rekabetçiliğini artırmaya yönelik mali destek programı hem de kamu kurumları ve yerel yönetimlere yönelik altyapı programı olacak. İki programın toplam bütçesinin 30 milyon TL olması için biz Yönetim Kurulu olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Teklif çağrıları ilan edildiğinde YEGEP’ten de faydalanılarak bölgemiz için hayırlı projelerin geliştirilmesini temenni ediyorum.”
 
Vali Seddar Yavuz Zafer Kalkınma Ajansının gündeme aldığı bir diğer konunun yurtdışı kaynaklarının bölgemize aktarılması olduğunu ifade ettiği konuşmasında “Bölgemiz ne yazık ki 26 Düzey 2 Bölgesi içinde bugüne kadar AB kaynaklarından en az yararlanmış Bölge.  Ajans, geçtiğimiz yıllarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yürüttüğü AB destekli İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programına bir proje sundu ve bu proje kabul edildi. Bu projede ihale sürecinin başlatılması aşamasına gelindi. Bu proje sayesinde, Bölgemize insan kaynaklarını geliştirme merkezi kurulacak ve Bölgemize AB’den yaklaşık 4 milyon Euro’luk bir kaynak aktarılacak” dedi. 
 
 
Konuşmasının sonunda Vali Seddar Yavuz Uşak için büyük önem arz eden YEGEP eylem planının son halini değerlendirmek ve programda yer alan eylemlere nihai halini vermek üzere toplanılmış olduğunu ifade ederek toplantı sonrasında kesinleşecek eylemlerin hayata geçmesi için hep birlikte gayret göstermemiz gerektiğini vurguladı.
 
YEGEP Kamu Kesimi ve Özel Sektör istişare toplantısı konuyla ilgili sunumun yapılması, kamu ve özel sektör temsilcilerinin proje hakkındaki soru ve cevap bölümüyle sona erdi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.