UŞAKLI SAĞLIKTAN MEMLUN

UŞAKLI SAĞLIKTAN MEMLUN
24 Aralık 2014 Çarşamba 17:51

SAĞLIKTAN MEMNUNİYET ANKETİNDE UŞAK’IN BİRİNCİLİĞİ ULUSAL BASINDA
 
Ülkemizde Sağlık Bakanlığının sağlıkta dönüşüm projesi ile sağlık işletmelerinin sayısının her geçen gün artması, yoğun bir rekabet ortamının yaşanmasına ve doğal olarak daha kaliteli hizmet verilmesi gerekliliğini beraberinde getirmektedir. Çünkü kaliteli sağlık hizmetleri hem bireysel, hem de toplumsal yapıyı derinden etkilemektedir. Aynı zamanda kaliteli sağlık hizmetleri bireylerin mutluluğuna, işletmelerin verimliliğine ve ülkenin kalkınmasına kadar uzanan iç içe geçmiş bir ilişki oluşturur. 
 
TÜİK tarafından 2004 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilmekte olan Yaşam Memnuniyeti Araştırması, 2013 yılında ilk defa il düzeyinde yapıldı. Araştırma kapsamında, Türkiye genelinde 125 720 haneye gidilerek, 18 ve daha yukarı yaştaki 196 203 birey ile yüz yüze görüşme yapıldı. Sağlıkta Dönüşüm Programı  ile hem birinci basamak hem de ikinci basamak sağlık hizmeti standartlarının iyileştirilmesi ve kalitesinin arttırılması amaçlanmıştır Bu faktörlerin belirlenmesinde en önemli belirleyici sunulan hizmeti tüketen konumundaki hastadır. Hastanın sunulan hizmet hakkındaki görüşleri, memnuniyeti, hizmetkalitesinin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Uşak halkı  il genelinde hem birinci basamak hem de ikinci basamak sunulan sağlık hizmetlerine tam puan vermiştir. Uşak ilinde kaliteli ve ulaşılabilir sağlık hizmetinin hastalara ulaşmasında Sağlık Müdürlüğü, halk sağlığı müdürlüğü ve Kamu hastaneleri birliği genel sekreterliğinin uyumlu ve tamamlayıcı çalışması programı uygulamaları bu başarıyı getirmiştir.
 
Uşak İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yalçın ATLI yaptığı açıklamada; Özellikle hastanelerde sunulan sağlık hizmetinde başarıların ortaya çıkışının çok zor olmadığını göreve başladıkları 2 Kasım 2012 yılında ilk olarak hizmet sunucuları olan değerli sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını tespit etmeye çalıştıklarını, onları dinleyerek sürekli bir araya gelerek kendi kapılarını cesaretle ve sonuna kadar personellerine açarak şeffaf yöneten, kolaylaştıran, engelleri ortadan kaldıran, verimli ve etkili hizmet sunan, sevgi ve samimiyeti ön plana çıkaran idarecilik ve yönetim anlayışı benimsediklerini çalışanlarımıza anlattık. Çalışanlarımızı motive etmek için hiçbir etkinlikten faaliyetten ve onların lehine olacak çalışmalarını daimi rahatlatacak iş ve işlemlerden kaçınmadık. Bu anlayış sayesinde idaresinde bulunduğumuz Uşak İli Kamu Hastaneleri Birliği idarecileri olarak çalışanlarımız arasında hiç ayırım yapmadan sevgi ve hoş görü içerisinde dinledik, sorunları ortak akıl, paydaşların hak ve hukukuna zarar vermeden çözümleme yolunu seçtik. Bu durum bizleri çalışanları ile kenetlenmiş işini samimi, güler yüzlü yapan ekip haline getirdi.
Uşak ilinde hastanelerde 2013 yılı, sağlık hizmeti sunumunda daha önceki yıllara göre nitelik ve nicelik yönünden kalite ve hasta memnuniyeti artışı göstermektedir. Hastanelerimizde kendi rollerine uygun olabilmeleri için eksik olan merkezler; yanık ünitesi, laboratuvarlar, onkoloji servisi, uyku laboratuvarı, eksik branşların tamamlanması gibi çalışmalar devam etmektedir.
Hastanelerimizde tıbbi donanım her türlü araç gereç ve cihaz anlamında en üst seviyeyi yakalamak için çalışıyoruz. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunu ile sürekli ve gerekçeli olarak her ay düzenli ziyaretlerimizde tıbbi cihaz ve ekipman eksiklerimizi anlatmaktayız. Tomografi, dijital röntgenler, üst düzey dopler USG ler, Kapalı ameliyatlar yapılabilmesi için üst model laparoskopik cihazlar, Endovizyon setleri, Açık kalp ameliyat cihaz ve ekipmanlar, Anjio cihazları, diyaliz cihazların bir kısmını aldık  daha bir çok cihazımız kurumumuz tarafından gönderildi. Planlı olarak devamı da gönderilecektir.

 
Uşak il merkezinde ve ilçe hastanelerimizde tüm alanlarımızı nitelik ve kalite bakımından üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Nitelikli tıbbi hizmet, nitelikli oda sayımızı artırmak için çalışıyoruz. Çabalarımızın karşılığını görmek çok güzel tüm halkımıza desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Ülkemize ve Uşak’a hizmet etmeye devam edeceğiz. Dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.