YENİ HUZUR EVİ İNŞAATI HIZLA DEVAM EDİYOR

YENİ HUZUR EVİ İNŞAATI HIZLA DEVAM EDİYOR
22 Ocak 2015 Perşembe 17:49

Vali Seddar Yavuz ilimiz Huzurpark mevkinde 54 bin 164 metrekarelik alanda yapımı devam eden ve yaklaşık 13,2 milyon TL proje tutarı bulunan yeni huzurevi binası inşaatında incelemelerde bulundu.

 

 
İlimizde hizmete sunulması planlanan 200 kişi konaklama kapasitesiyle yaşlılarımızın daha rahat ve konforlu bir ortamda yaşamaları amacıyla özel durumları da göz önüne alınarak 3 tip üzerinden mimari projesi hazırlan huzurevi inşaat alanında çalışmaları yerinde görmek ve inşaatın durumu hakkında bilgi almak amacıyla huzurevi şantiyesine giden Vali Seddar Yavuz, ilimizde yapımı devam eden huzurevinin kullanım şekilleri ve yerleşim modelleri açısından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın Türkiye’de ilk kez gerçekleştireceği projelerden birisi olduğunu vurguladı.
 
 
Vali Yavuz,  günümüzde yaşlılık ile ilgili politikalar ve programların yaşam kalitesini ve genel sağlığı artırmaya odaklandığını, bireylerin sağlıklı bir biçimde yaşlanması yalnızca bireysel özellikleriyle değil, toplumsal açıdan kendilerine sağlanacak psiko-sosyal, ekonomik ve fiziki destek hizmetleriyle de yakından ilişkili olduğunu ifade etti.
 
 
Vali Seddar Yavuz huzurevinin kullanım şekli ve inşaatta gelinen safha ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’de alanında ilk ve örnek olacak Uşak Huzurevimiz Avlu Tipi, Sokak Tipi ve Site Tipi olarak hizmet verecek.  Huzurevi İnşaatımıza 14.11.2014 tarihinde sözleşme imzalanarak başlamıştır. Site modelinin temelleri atılmış, avlu modelinin de hafriyat işlemleri devam etmektedir. 54 bin 164 metrekarelik alanda yapımına başlanan ve 13,2 milyon TL proje tutarı bulunan Uşak yeni Huzurevinde yaşlıların sosyal durumlarına, medeni hallerine, bakıma muhtaçlık ve hastalık durumlarıyla kendi işini kendisi görebilenlerin konumuna göre yerleşim ve konaklamaları sağlanacak. Onların mutlu ve huzurlu olmaları bizim için önemlidir. Kıymetli büyüklerimizin varsa sorunlarını ve sıkıntılarını kendi meselemiz gibi görüyor, konaklama ve barınma gibi çok önemli bir konuda da gereken çalışmayı yapıyoruz” dedi.
 
Türkiye genelinde hali hazırda hizmet veren huzurevlerinden farklı olarak projelendirilen ve misafirlerine sunduğu konaklama modelleriyle yaşlıların özel durumlarına doğrudan hitap edeceğini belirten Vali Seddar Yavuz “Huzurevi inşaatımız ağır geçen kış şartlarına rağmen oldukça hızlı ilerliyor. Son yıllarda sosyal hizmetler alanında önemli hamlelerin yapılmıştır. Sosyal devlet anlayışıyla Hükümetimizin bu alana ayırdığı kaynak miktarı, çalıştırılan uzman personel ile insanımıza yaşlılığında da daha fazla itina gösterilecek mekânlar oluşturulmaya başlanmıştır. Evde bakım hizmetleri, bakım parası altında sağlanan maddi desteklerle insanımızın zor zamanlarında devletimiz hep yanın olmuş, kimse sahipsiz kalmamıştır. Hükümetimizin uyguladığı politikalarla toplumun her kesimine sahip çıkan projeler üretilirken, dezavantajlı guruplarda yer alanlara ayrı bir önem gösterilmektedir. Şu an hizmet vermekte olan huzurevi binamız yenisi yapılıncaya kadar kullanılacak, avlu ve site tipi binalar bitince bu alana da sokak modelli huzurevi yapımına başlanacak. Uşak ilimizde yapımı hızla devam ve özellikleri itibariyle Türkiye’nin alanında bir ilk olacak Uşak Huzurevimizin şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
 
UŞAK YENİ HUZUR EVİ KOMPLEKSİ:
 
‘Site modeli’nde 2 blok mevcuttur. A Blok 955 m2’lik alana oturmaktadır.4.106 m2 kapalı kullanım alanına sahiptir. Bodrum + 4 katlıdır. İdari bölüm de bu binadadır. B blok A blok gibi 955 m2’lik alana oturmakta 3.106 m2 kapalı kullanım alanı mevcuttur. Bodrum +3 katlıdır. A blok 50, B blokta 48 olmak üzere 98 yaşlı odası mevcuttur. Site modeli Yaşlı Evleri 4 veya 6 yaşlımızın yaşayabileceği yaşam evleri olarak düşünülmüştür.
 
 
‘Avlu modeli’ simetri şeklinde tek katlı 2 blok olarak planlanmıştır. Her blok 1.705 m2’lik kapalı kullanım alanına sahiptir. Toplam 50 yaşlı odası mevcuttur.
 
 
‘Sokak modeli’ 6 tek katlı bloktan ibarettir. Toplam kullanım alanı 1.975 m2’dir. 48 yaşlı odası mevcuttur. Her bir modelde yaşlı odaları 24.5 m2 olarak planlanmıştır. Sokak Tipi Huzurevinde bir sokak etrafında evlerin yapılması ve kendi öz bakımlarını sağlayabilen yaşlılarımızın bu alanda yerleştirilmeleri planlanmaktadır. Bunun yanında yaşlılarımızın sosyalleşmeleri bir arada vakit geçirmelerini sağlamaları ve hobilerini geliştirmeleri amacıyla yürüyüş alanları, hobi bahçeleri, resim, seramik, el işleri vb. faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri hobi atölyeleri planlanmaktadır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.