MİLLİ EĞİTİM DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

MİLLİ EĞİTİM DANIŞMA KURULU  TOPLANTISI YAPILDI
10 Aralık 2014 Çarşamba 16:28

Eğitim Danışma Kurulu toplantısıyla eğitim-öğretim alanında temsilciler aracılığıyla tüm aktörlerin bir araya gelip, bu alandan yapılan ve yapılması planlanan çalışmaların ayrıntılı bir şekilde değerlendirildiğini ifade eden Vali Seddar Yavuz ülkemizin ve toplumumuzun gelişmesi ve kalkınması açısından eğitim ve öğretimin en temel unsur olduğunu vurguladı.
2013-2014 eğitim öğretim yılının akademik, öğrenci davranışları ve projele açısından genel bir değerlendirme yapıldığı toplantıda, il genelinde fiziki mekanların, derslik sayılarının her geçen dönem daha da arttığını ifade eden Vali Yavuz “Sağlam ve çok sayıda bina yapabilir, eğitim ve öğretimin kullanımına sunabilirsiniz. Ancak burada önemli olan öğrencilere eğitim adı altında neyin verildiği, verilen eğitimin vasfıdır. Değerler ve karakter eğitiminin verilmesi bunun bir plan dahilinde yürütülmesini arzu ediyorum. Bu konuda başarılı olursak, tüm zararlı alışkanlıklara karşı büyük bir zırh elde etmiş oluruz. Büyüğüne, öğretmenine saygı duyan, özverili, özgüveni yüksek, bilgiyle donanmış, sevgi ve hoşgörüyü bir davranış şekli olarak benimsemiş öğrencilerimizin ülkemizin geleceğine sağlayacağı katkı çok daha fazla olacaktır. Öğretmenlerimiz ders saatlerini doldurup standart mesai anlayışıyla okullara gidip gelirlerse bir idealleri bir hedefleri olmazsa arzu ettiğimiz seviyeye varmamız mümkün değildir. Bu sebeple öncelikle öğretmenlerimizin okullarda en verimli şekilde eğitim verebilmeleri, öğrenci-öğretmen ilişkisinin, okul ve aile işbirliğinin en sağlıklı bir şekilde kurulması gereklidir. Okullara güvenli erişim ve güvenli okul ortamının oluşmasına yönelik yaptığımız çalışmalarda hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Okul önlerinde daha önceleri yaşanan sıkıntıları en alt seviyeye çektik, okul yolunun en güvenli düzeye çıkarılması için gerekli tüm emniyet tedbirlerini aldık” dedi.
Eğitim öğretim faaliyetlerinde kaliteyi artırma yönelik yapılacak çalışmalar ve okullarımızın proje hazırlama kapasitesini artırmaya yönelik çalışmaların da değerlendirildiği danışma kurulu toplantısında Vali Yavuz şunları söyledi: “Artık proje yapmadan destek almanız çok zor. Hedefinizi amacınızı bir proje haline getirip sunduğunuzda ise kaynak meselesi diye bir durum yok. Gerek bölgesel gerekse ulusal ve uluslar arası fonlarla destek almak mümkün. Okullarımız da proje üretme konusunda daha bilgili ve tecrübeli, bizim şimdiki hedefimiz proje üretme kapasitemizi yükseltmek.”
Okul öncesi okullaşma oranlarının artırılmasına yönelik yapılacak çalışmalarının da ele alındığı toplantıda Vali Yavuz “Eğitim yaşının ne kadar aşağı çekilirse hayat boyu eğitiminm sürdürübebilirliği sağlanırsa, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmekte daha başarılı olacağız. Hayat boyu öğrenmeye yönelik eğitim faaliyetlerinde özellikle dezavantajlı gurupların ailelerine yönelik eğitim çalışmaları yapmaktayız. Bu ailelerin sıkıntısının çözümlenmesi eğitim alanında aile kaynaklı meselelerin en aza indirilmesine fırsat verecektir” dedi.
Öğretmenlerin hizmet içi çalışmaları ile ilgili yapılacak çalışmaların da ele alandığı toplantıda, eğitimcilerin eğitilmesinin de üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu olduğunu vurgulayan Vali Yavuz “Öğretmenlerimizin aldıkları formasyonla birlikte günün gelişen ve değişen şartlarına, eğitim ve teknolojideki yeniliklere ayak uydurmaları da büyük önem taşıyor. Hedefimiz daha elverişli ortamlarda daha iyi bir hizmet içi eğitimin sunulmasıdır” dedi.
Danışma Kurulu Toplantısının sonunda katılımcılara söz veren Vali Seddar Yavuz sivil toplum kuruluşları, öğrenci temsilcileri ve diğer katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.