HALI UMUTTUR

İlk, koyunun sırtında nefes almaya başlar halı. Beyazdır, yumuşaktır, kar gibidir yünler. Kırkım zamanı arka ayaklarının üstünde zıplar kuzular. Halı ana yurdundan ayrılır, güneş onları olgunlaştırır. Çobanlar ipeğe dokunur gibi dokunur, uzak yerlere yollarlar veda ederek. Kalın gözlük camlarıyla bir nine elini daldırır yün çuvalına, bir uç çeker ve başlar dolamaya. Kirman döner nine susar kirman döner zaman uzar, kirman halıya göz kırpar. Harmanlanan yünler uykuya bırakılır. Güzel desenler görürler rüyalarında, en güzel halıyı düşlerler. Yün başka bir yol daha izler. Toz çarkında uçuşurlar önce, sokağa taşar yün kokusu. Fabrikanın camları daha da sararır, eski zamanları yaşarsın içeri girince. Toz ve güneş sarartır koridorları. Harmanlanır yünler, yağlanıp uyumaya bırakılır. Hallaçtan geçerler, ardından taraktan geçer, bükülüp çile olurlar.
 

Hangi kök hangi rengi verecektir, eskiler bilir. Limon küfü, bezik mavi, kan kırmızısı gizlidir köklerde. Kökler kazanda kaynatılır, renklerini salarlar usulca, gülümserler gizlice, yanıp sönerler gelepler içinde. Elemnenin gıcırtısı bin bir çileyi haykırır, çileye dolanırken. Gelinler alnındaki teri silerler ellerinin tersiyle, kaynananın azarı elemne gibi gıcırdar gelinlerin çilesi dolanır hayata. İki demir çakılır sokağa, çözgü bir gider bir gelir çubuklar arasında. Dığ dığ düğümleri atılır demire, limana gemiler demirler gibi. Evler telaşlıdır penceredeki çiçekler neşelidir. Bezirgan kızı Azize Nine düşüncelidir, her şeyi o bilir, gözetir. Talimatlar yağdırır yeni yetmelere. Çocukların ayakları takılır demirlere. Türküler, neşeli sözler dolanır durur havada.

 

Halı odalarına tezgahlar kurulur. Ritmik kirkit sesleri sabah ezanıyla bir iplere vurmaya başlar. Kargı iplerin arasını açınca araya argaç giriverir. Örneklere bakar nazlı gözler, örnekler Oğuz boylarından bu yana Anadolu topraklarında hayat bulur. Bazen bir geyik dolaşır sularda, orta köşe canlıdır, bahar dalı kenarları işler, bezirgan suskun durur. Eller iplik keserken kanar, halı çakısının sapı kan olur, iplere ter kadar kan da bulaşır. Oturma tahtasına bağdaş kurar gelinler ayakları uyuşmuştur çünkü. Atmış tel dokuyan yöğmiyesini alır, her sıyırdım da hayaller daha da büyür. Oğlan okuyacak, kız çıkacak, üst baş alınacak. Kınalı eller kırık testiden yapılan mangalı karıştırır ısınsın diye soğuk oda. Polis radyosundan ya ajans açılır bir türkü dinlenir, ya da genizden bir türkü söylenir hep beraber. Güzü başındaki bağdan gelen soğuk vurmuş ayva ile açlık bastırılır, öğlene tarhana çorbası ve Biber kızartması vardır. Pazar sinemasına Türkân Şoray’ın filmi geleceğini sokakta gezen araba duyurur.

 

Bazen komşular gelir yardıma karşılıklı değişik yapılır. Ulalar kesilip saçaklar bağlanınca yüzler aydınlanır, omuzlar gururla kalkar. Evin adamı halıyı omuzlar ve Cuma günü hana götürür. Otel tüccarla doludur, gelip beğenirler halıları avluda. Emek, gelenek, tarih, hayal, beceri, neşe, komşuluk, yardımlaşma paraya dönüşür, değer bulur.

 

Bir hayaldir halı emektir kazançtır, alın teridir. Okuyan çocukların harçlığıdır, genç kızların çeyiz parasıdır. İlmek ilmek hayatı dokumaktır. .diyor ,Harun Doğruyol. Haftaya sarayları süsleyen uşak halısını ele alacağım . kalın sağlıkla.


Yorumlar()
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber