24 HAZİRAN SÜRECİNE HAZIRLIKSIZ GİREN ADAYLAR

24 HAZİRAN SÜRECİNE HAZIRLIKSIZ GİREN ADAYLAR
22 Haziran 2018 Cuma 00:35

24 HAZİRAN SÜRECİNE HAZIRLIKSIZ GİREN ADAYLAR

Adaylar ve çalışmaları hakkında gözlemlediğim kadarını kalem aldım, muhakkak okuyunuz.

     Sürecin yakın bir takipçisi olarak, Uşak’ta 24 Haziran seçimlerinin sıkıntılı geçeceğini düşünüyorum. Bilhassa bazı partilerde seçim sonucunun başarısız olması halinde, bu başarısızlık birkaç kişiye yüklenecektir. Ve o kişiler günah keçisi olacaktır. Şunu belirtmek isterim ki, başarı nasıl herkesin başarısı olarak görülüyorsa, başarısızlık da birkaç kişiye yüklenmemelidir. Bazı kişileri hedef tahtası olarak seçmek, adil bir karar olmayacaktır. Partililer ve adaylar, gerçekçi bir çalışma sürdürdükleri takdirde başarılı olabilirler. Vatandaş, gerçek anlamda kendisiyle ilgilenebilen, sorunlarını dinleyebilen ve bunun içinde çözümler getiren adayları seçecektir. Var mı? Evet, birkaç tane var fakat üzerleri biraz tozlanmış.

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

     Konuları biraz dağınık geçiyorum. Gerçekçi ve tarafsız konuşmak gerekirse… Sırasıyla anlatmaya başlıyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adaylarından başlayalım. Mehmet Altay, zaten iki dönem milletvekilliği yapmıştı. Bu dönem tekrar aday olmasından dolayı tam anlamıyla beklediği sonucu alamayabilir. Tabi Altay’ı seven kesim elbette var.  Yaptığımız röportajlarda halkın “ farklı simalar görmek istiyoruz ” ifadesinden yola çıkarak söylüyorum.  Keza İsmail Güneş içinde bu böyle,  23.Dönem milletvekilliği yapmıştı. Güneş’te beklediği sonucu alamayabilir.  Gelelim 3.sıra adayı Mert Şişman’a; Evet, genç bir aday sunmak, gençleştirme projesi kapsamında mantıklı bir karar. Fakat seçime 1 hafta kalmasına rağmen aday, acemiliği henüz üstünden atamadı. Bu neredeyse bütün partilerin bir sorunu, oraya da geleceğim. AKP’deki adayların en büyük eksikliği hatta, genel bir eksiklik bu, geleceğe yönelik çalışmaları, vaatleri yok. Genelde geçmişte yapılan projeler halka tekrar tekrar anlatılmakta… Bu arada gözden kaçmayacak olan bir durum var.  O da Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın bir aday edasıyla çalışıyor olması. Başkan Cahan, bir aylık Ramazan sürecinde Uşak Belediyesi bünyesinde düzenlemiş olduğu, gerek iftar gerekse sahur programlarıyla epey bir çalıştı. Bu konuyu göz önünde bulundurduğumuz takdirde,  adayların bu denli çalışmadığını net olarak görebiliriz. Şayet Başkan Cahan, bu çalışmalarıyla milletvekili adayı olsaydı, şüphesiz soluğu mecliste alırdı.Çünkü bakıyoruz bugün, Başkan Cahan, il başkanı gibi teker teker vatandaşla adayları tanıştırıyor. İmkânları dâhilindeki her şeyi sonuna kadar kullanıyor. AKP adayları, bu seçimdeki kazanımların çoğunu Nurullah Cahan’a borçlu… Cahan’sız bir çalışma varsayarsak, adayların çalışmalarında birçok eksik bulabiliriz. 
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

     Gelelim Milliyetçi Hareket Partisi’ne…  1.sıra adayı Muhterem Kuruçay, bildiğiniz üzere il başkanlığından istifa etmişti, aday olmak için… Açıkçası ben il başkanlığındaki performansını daha iyi buluyorum. Gerek hitap olsun gerekse faaliyet bakımından olsun. Cumhur ittifakıyla birlikte belki biraz daha şanslı olabilir. Fakat seçimden sonra başarısız olursa, günah keçisi seçilecektir. Oysa yukarıda da bahsettiğim gibi başarılı olduğu takdirde nasıl, sadece adaylar sayesinde gerçekleşen bir durum değilse, başarısız oldukları takdirde de adaylar yüzünden gerçekleşen bir durum olmamalı. Her iki durumda da bir ekip çalışmasından kaynaklanan bir durumun olduğu bilinmelidir. 2.sıra Ahmet Gürten’den bahsedeyim biraz, tanıdık bir sima, KAMU-SEN başkanıydı. Yani birinci sırada olsaydı daha şanslı olabilirdi. Tabi bunlar kendi analizlerim. Yanılıyor da olabilirim. Çünkü MHP, Uşak’tan vekil gönderebilecekse bu bir kişi olur zaten, 2 imkânsız.  3.sıra Muhammet Fatih Erdoğan’a gelecek olursak, genç bir aday, güzel… Fakat genç adayların temel bir sorunu var,  adaylar kendilerini yeterince tanıtamıyorlar.  Pozitif bir yanı var genç olmanın, istekli ve dinamik olmaları falan filan işte. Peki, bunlar yeterli mi? Kafanızı yukarı doğru salladığınızı görür gibi oldum. CUMHURİYET HALK PARTİSİ

     Gel gelelim, Cumhuriyet Halk Partisi’ne… İlk başta güzel bir listeyle geldi. Sonra birileri “ kardeş, hayırdır ben burada neden yokum… Ne vereyim abime” falan dedi herhalde. Çevreden aldığımız duyumlara ve yapılan haberlere göre ortada bir para konusu var. Sonra bir baktık anaaa Özkan Yalım 1.sıraya gelmiş. Tezimi savunurken ağır ithamlarda bulunmak istemem. Gerçekçi ve tarafsız bir yazı olduğunu yukarıda da belirttim. Fakat ne oldu, ne değişti de bir anda liste değişime uğradı. Hatta bu konu için genel merkezle görüşüldüğü duyumları da var. Fakat bir yararı olmadı. Bu durumdan sonra il başkanının Yalım’sız bir çalışma sürdürdüğü gözden kaçmıyor.  Yaptığımız röportajda halk da pek haz almıyor açıkçası.  Fakat sebep her ne olursa olsun, Akın’a ayıp oldu. 2.sıra adayı İsmet Akın, 1. sıradayken çok daha güzel bir listeydi. Sonra iddialara göre para, bir kapıyı araladı, hatta sonuna kadar açtı. Ve İsmet Akın 2.sıraya geldi. Bak bir şey söyleyeyim mi? İsmet Akın 1.sıra da olsaydı garantiydi. Ama şimdi zor açıkçası. 3.sıra Ali Karaoba’ya gelelim. Karaoba’nın da şansı zor. Şunu da fark ettim, bir tek CHP, genç aday çıkarmamış. Ve genelde bilindik yüzleri seçmiş. Karaoba, çıkmaz, sanmıyorum. İlk sırada İsmet Akın 2.sırada Ali Karaoba olsaydı, seçilme şansı yüksekti. Tabi, yine de vatandaş her şeye kendisi karar verecek.İYİ PARTİ

     Biraz da İYİ Parti’yi anlatayım. Adı gibi bir başlangıç yapamadı. Allah var yalan söylemeyeyim, başta halk umutlandı. Sonra “kardeş, bu nedir ya” demeye başladı. Kendi arasında çatışmaya başladı, istifaların ardı arkası kesilmedi. Zannımca 3 adayı var. Ama henüz adam akıllı görmedik. Geçen vatandaşa sordum “onlar aday çıkarmadı sanırım ”dedi. Amca haklı, kimse piyasada yok ki. Neşe Yılmaz adında genç bir aday var.  Evet, birkaç fotoğrafta görüntü olarak var. Ama görüntü var, ses yok dedikleri bu olsa gerek. Yahu yine diğer partilerin adayları, sosyal medyayı etkili kullanıyorlar. Ya da belli programlara katılıyorlar. Neşe Hanım, çok heyecanlı, evet biraz da utangaç. Merak ediyorum, meclise girse nasıl konuşacak? Mikrofon uzatıldığında “hayır ilk önce sen konuş” mu diyecek? Neşe Hanım vallahi aklımı karıştırıyorsunuz. Neşe Hanım’la röportaj yapmak istediğimde bana verdiği tek cevap “HAYIR” oldu. İnanmayacaksınız bu ondan duyduğum tek kelime oldu. Allah razı olsun en azından cevap verdi de sesini duydum. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Uşak’a geldi biliyorsunuz. İYİ Teşkilatı bir kahvaltı düzenledi. Programda İYİ Parti Uşak İl Başkanı Evren Duygu konuşmasını yaptı. Hemen ardından İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz bir konuşma yaptı. Ama ne hikmetse İYİ Parti’nin 1.sıra adayı Neşe Yılmaz tek kelime etmedi. Ne kamera karşısına çıktı ne de mikrofonu eline aldı. Yeni kurulan bir partiden beklenti çok fazlayken birinci sıra adayının bu denli pasif olması, henüz adaylık sürecini benimsememesi gerçekten beni hayretler içerisinde bırakıyor. Yeni gelin edasıyla, kulisinde oturan Neşe Hanım’ı bakalım vatandaş ne kadar destekleyecek?

  

SAADET PARTİSİ

     Son olarak Saadet Partisi’ne gelelim. Genel bir değerlendirme yapacağım adaylar hakkında. Birkaç kez programlarına katıldım. Tamamen iktidara eleştiri bakımından bir propagandaları var. Gerçek anlamda bir vaatleri olmadığını fark ettim. Zaten onlara meclise girmek yetecek. Aslında 3.sıra milletvekili adayı İbrahim Dağgezen 1.sırada yer alsaydı daha mantıklı bir liste olurdu. En azından daha önce adaylığını ortaya koymuştu ve ağzı diğerlerine göre biraz daha iyi laf yapıyor.Saadet Partisi zaten şuanda kaybettiği oylara odaklanmış. daha önce baraj sorunundan dolayı onlara oy vermeyenler başka partilere ve adaylara oy veriyordu. Baraj sorunu ortadan kalkınca, adaylar sandıktan , kaybettiği oyların çıkmasını bekleyecek. 

 

SONUÇ

     Çok Uzattım değil mi? Sabredin az kaldı… Genel bir değerlendirme yapacağım. Şimdi bu seçimleri gerçekten kimse tam anlamıyla kestiremiyor. Hangi parti kaç aday çıkarır? Sonuç ne olur? Net bir şey söylemek zor.  Kendimce iki sonuç var. 1.si AKP- CHP garanti birer vekil gönderirler. Ama 3.vekil ya MHP olur ya da İYİ Parti olur. 2.ise AKP iki vekil gönderir CHP bir vekil. Değerlendirmelerim bu şekilde.  Haddim değil ama size bir tavsiye; Bol bol ekran karşısına çıkın, şipşak fotoğraf çekip sosyal medyaya atmayın. Çıkın halkın karşısına halkın anlayacağı dilden konuşun. Gerçek vaatlerde bulunun. Daha doğrusu vaatleriniz olsun. Konuşma yaparken konuları saptırmayın. Bakın o zaman gerçek anlamda çalışma nasıl oluyormuş.


24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN TÜRKİYE İÇİN HAYIRLI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM. SAYGILARIMLA...


Ümit AKKOYUN
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.