KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KOORDİNASYON PLANI TOPLANTISI VALİ FUNDA KOCABIYIK BAŞKANLIĞINDA YAPILDI

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı çerçevesinde, il genelinde görev ve sorumlulukların uygulanması, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmasında etkinliğin, koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla 81 ilde, eş zamanlı olarak Uşak’ta da Vali Funda Kocabıyık başkanlığında toplantı düzenlendi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KOORDİNASYON PLANI TOPLANTISI VALİ FUNDA KOCABIYIK BAŞKANLIĞINDA YAPILDI
Kübra argın
Kübra argın
18 Aralık 2019 Çarşamba 21:32

Toplantıya Vali Funda Kocabıyık’ın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Bünyami Korkmaz, Vali Yardımcıları ve ilgili kurumların müdürleri katıldı.

Vali Funda Kocabıyık ülke genelinde gündem oluşturan kadına şiddet ve kötü muameleye yönelik farkındalık oluşturmak ve İl genelinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı’nın uygulamasında koordinasyonun sağlanması amacıyla toplandıklarını ifade ederek kadına şiddete yönelik mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini kaydetti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın önderliğinde İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşler Başkanlığının ortak imzaladıkları ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı’nın 2020-2021 yıllarını kapsadığını ifade eden Vali Funda Kocabıyık, “Bu plan çerçevesinde Bakanlıklara, Bakanlıkların taşra teşkilatlarına ve Valiliğimize görevler verilmiş durumdadır. 75 maddeden oluşan bu planı bugün hem sizlerle paylaşacağız, hem de sorumlulukları olan kurumların bu alanda bugüne kadar yaptıkları ve yapabileceklerini birlikte değerlendireceğiz” dedi.

Milli ve manevi değerlerimiz ile asla bağdaşmayan kadına yönelik şiddeti bir insanlık suçu olarak gördüğünü ifade eden Vali Funda Kocabıyık “Bu konuda mücadelemizi sıfır tolerans ilkesiyle en üst seviyede sürdürüyoruz. Kadının toplumsal statüsünün güçlendirilmesi, kadın haklarının geliştirilmesi ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemeler yapılmış ve şiddetle mücadeleye dair altyapı güçlendirilmiştir. Kadına yönelik şiddete, başta tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile sorumluluk ve vicdan sahibi herkes,  birlikte ‘hayır’ demelidir. Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi, Türk aile yapısını ve toplumunu daha güçlü kılacaktır” dedi.

Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verilerinin değerlendirilerek mevcut duruma ilişkin analizlerin yapıldığı toplantı, il ve ilçelerdeki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olay sayıları, başvuru sayıları, kanun kapsamında alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için il/ilçe bazında ve Bakanlıklar tarafından planlanması gereken tedbirlerin değerlendirilmesinin ardından sona erdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.