Rektör Savaş, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Uşak Üniversitesi Sosyal Tesislerinde gerçekleşen toplantıda Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, üniversitenin 2019 yılı çalışmalarından bahsederek değerlendirmelerde bulundu. Rektör Savaş’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Gümüş, Genel Sekreter İbrahim Çalış ve Rektör Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Emre Vadi Balcı eşlik etti.

Rektör Savaş, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Kübra argın
Kübra argın
28 Aralık 2019 Cumartesi 17:23

Uşak Üniversitesi’ndeki son bir yıllık gelişmeleri anlatan Prof. Dr. Savaş, “Hepinizin malumu olduğu üzere, üniversitelerin temel görevlerinden biri bilgi üretmek, inovasyon yapmak, bölgenin ve ülkenin ihtiyacı olan teknolojiyi üretmektir. Bununla beraber, bu teknolojik gelişmelere uyum ve katkı sağlayacak, çağımıza uygun bilgi ve beceri birikimine sahip temel insan gücünü yetiştirmektir. Bu anlamda, üniversite olarak sorumluluğumuzun farkında olup, Uşak’ın sosyo-ekonomik, kültürel kalkınmasına ve özellikle Uşak sanayisi ve iş dünyasının gerek duyduğu teknolojik altyapıyı oluşturmada etkin rol oynayacağımız çalışmalara hız verdik.” dedi.

“Gece Gündüz Çalışmaktayız”

Türkiye’nin Dünya siyasetinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Savaş, “Dünya’nın gözü, Türkiye’nin üzerinde biliyorsunuz. Dolayısıyla bizler de devlet ve millet olarak el ele verip güzel işlere imza atmak zorundayız. Biz üniversite olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız ve bu yüzden gece gündüz çalışmaktayız.”şeklinde konuştu. Prof. Dr. Savaş, üniversite ile şehrin bütünleşmesinde yerel medya çalışmalarının önem arz ettiğini belirterek şunları söyledi: “Yerel basınımızı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Yerel medyanın sorunlarını dinlemek, bunlara birlikte çözüm önerileri üretmek istiyoruz. Sizlerle sık sık bir araya gelmeye çalışıyoruz. Birlikte güçleneceğimiz düşüncesiyle işbirliği yaparak, Uşak'ımızı bulunduğu yerden daha ileri taşıyacak çalışmalar yapacağız.”

Tasarım Merkezimiz, Tüm Ülke Çapında Hizmet Üretmekte

Göreve geldiği ilk andan itibaren, deri, tekstil ve seramik alanlarında pilot üniversite olarak konularla ilgili çalışmalara hız verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Savaş, proje bütçesini 10 milyon TL’den, 50 milyon TL’ye çıkardıklarına dikkat çekti. Deri, tekstil ve seramik alanında yapılacak çalışmaların yol haritasını belirlemek için Uşak'lı sanayicilerle bir dizi toplantı ve çalıştay gerçekleştirdiklerine belirten Savaş, “Buna bağlı olarak ilimizde öncelikli çalışma alanları belirledik ve Türkiye’de bir ilk olan Deri, Tekstil, Seramik (DTS) Tasarım Merkezimizi kurduk. Bu bağlamda 13 sanayi kuruluşu ile işbirliği protokolü imzaladık, 30 farklı sanayi kuruluşu ile (bunlardan biri yurtdışı firması) ve 4 farklı yurtdışı üniversitesi ile ikili işbirliği yaptık. 150’den fazla tasarım faaliyeti, 100’ün üzerinde firma ziyareti gerçekleştirdik. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Bu konuda sizler de yaptığınız haberlerle bize destek oluyorsunuz, teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

Tekno-Park Yolda

Uşak Üniversitesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi işbirliği ile kurulan Afyon-Uşak Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin, Uşak’ta yapılan çalışmaları hakkında bilgi veren Rektör Savaş, Uşak Organize ve Sanayi Bölgesi (UOSB) içinde Uşak Tekno-Park binasının yapıldığını ve Mayıs-Haziran aylarında biteceğini belirtti. Uşak Valiliği başta olmak üzere, UOSB Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ağaoğlu’na ve destek olan tüm kurumlara teşekkür eden Rektör Savaş, Tekno-Park içinde yaklaşık 50 firmanın yer alacağını sözlerine ekledi. Üniversite-şehir bütünleşmesi adına da çalışmalarını hızlandırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı yaz spor okulları ve Sürekli Eğitim Merkezinin (USEM) kursları hakkında bilgi verdi. Ardından basın mensuplarıyla beraber, Türkiye’de bir ilk olan DTS Tasarım Merkezi gezildi. Rektör Savaş ve Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şefik Baran Tarhan, merkezde gerçekleştirilen çalışmaları anlatarak, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Etkinlik, basın mensuplarıyla toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.