Uşaklı Kadınlardan "8 Mart" yürüyüşü

Uşaklı kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Uşaklı Kadınlardan "8 Mart" yürüyüşü
Kübra argın
Kübra argın
08 Mart 2020 Pazar 17:16

Uşaklı Kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, kadınların hakları için yürüyüş düzenleyerek seslerini duyurdu.

Uşak Belediye Binası önünde toplanan Uşaklı Kadınlar “SEN , BEN, BİZ BİRBİRİMİZİN ÇARESİYİZ” sloganıyla kadına şiddete karşı yürüdü.


 

Uşak Belediye Binası önünden 15 Temmuz Şehitleri Meydanı'na kadar yürüyen Uşaklı Kadınlar sözlerinde şu ifadelere yer verdi ; 

“Dünyanın dört bir yanında kadınlar hayatlarını çalan gerici, baskıcı ve neoliberal politialara karşı isyanlarıyla sokakları dolduruyolar. Sudan’dan Şili’ye , Meksika'dan Fransa'ya kadar tüm dünyada kadınlar faşist ve baskıcı iktidarlara, ataerkil kapitalist düzene karşı isyanların en önündeler. Türkiye'de de tüm gerici karanlığa, hayatlarımızı çalan cinayetlere ve medeni kanundan başlayarak mücadeleyle kazandığımız haklarımızı tırpanlamaya çalışan; medya ve eğitim başta olmak üzere tüm gerici kadın düşmanı söylem, yasa ve uygulamalarıyla toplumsal cinsiyet eşitsizliğini her gün daha da derinleştiren AKP iktidarının tüm yasaklamalarına, baskı ve karalamalarına rağmen kadınlar hız kesmiyor, sokakları umut ve isyanla doldurmaya devam ediyor.

Kadın cinayetlerine karşı acil önlem alınmalıdır

2019 yılı son 10 yılda en çok kadının öldürüldüğü yıl oldu. 474 kadın öldürülürken AKP iktidarının İstanbul Sözleşmesini hedef alan söylemleri devam ediyor. 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi kadin cinayetlerinin önlenmesinde hayatidir, harfi harfine uygulanmalıdır. Hayatlarımızı hedef alan, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren gerici söylemler ve medeni kanunu tırpanlamaya çalışan uygulamalar acilen sonlandırılmalıdır. Kadın cinayetlerini durdurmak için önleyici tedbirler alınmalı, yeniden yaşamların çalınmasına sebep olan faillere cezasızlık getiren tüm yasal ve hukuki süreçler acilen durdurulmalıdır.

Çocuklardan elinizi çekin

Karma eğitimi kısmen ya da tamamen ortadan kaldırmaya yönelik uygular toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştiren gerici müfredat, kız çocuklarının okullaşmasını azaltan eğitim sistemi, çocukları tarikat ve cemaat ağlarına mahkûm bırakan protokoller sonlandırılmalı tüm tarikat yurtları kapatılmalıdır. Kamucu, bilimsel ve laik eğitim için her gün her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz. Eğitimdeki gerici uygulamalar yetmezmiş gibi bir de çocuk istismarına ‘mağduriyet' kılıfı aranmaktadır. Çocuk istismarına affı öngören yasa tasarısı tartışmasına son verilmelidir. Çocuklardan elinizi çekin!

Genç kadınlar işsizliğe mahkûm edilemez

Bugün üniversite mezunu her 5 kadından 1'i işsizken çok büyük bir kısmı da yoksullukla mücadele ediyor. Genç kadın işsizliği alarm veriyor. Kadınların iş yaşamına katılımı için acil önlem alınmalı başta kreşler olmak üzere kadınların çalışmasını sağlayacak koşullar sağlanmalıdır.

Her gün yeni bir kadın cinayetine uyandığımız günlerde kadınların dünyanın dört bir yanını saran isyan ve umuduyla tüm kadınları özgür ve korkusuz bir yaşam için 8 Mart'ta sokaklara çağırıyoruz.

Yalnız değiliz, sen, ben, biz birbirimizin çaresiyiz!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.