12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 98.Yıl Dönümü

12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 98.Yıl Dönümü
13 Mart 2019 Çarşamba 11:49

12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 98.Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma günü münasebetiyle anma programı düzenlendi. 
 
 
Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Vali Funda Kocabıyık’ın yanı sıra Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutanı J.Albay Yalçın Baysal, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
Programda konuşan Vali Funda Kocabıyık, Büyük milletlerin asırlar içinde ülkü haline getirdikleri hayalleri, fikirleri ve idealleri olduğunu belirterek Bu fikir, hayal ve idealler olmadığı zaman milleti ayakta tutan dinamiklerin zayıflamaya başladığını kaydetti. 
 
Mehmet Akif Ersoy’un yaşamı, ahlakı ve fikirleri ile Türk gencine örnek olarak gösterilecek fazilet sahibi bir insan olduğunu ifade eden Vali Funda Kocabıyık, “ O Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen askerlerimizin acısını, gazilerimizin yürek sızısını derinden hisseden bir ruh iklimine sahiptir. O, bir milletin dinamiklerini yeniden harekete geçirmek için düşünen fikir üreten bir tefekkür insanıdır. O, sırtında eski yamalı palto ile soğuk kış günlerinde dolaşırken Devletinden aldığı para ödülünü kabul etmeyecek kadar asil,  cömert ve ahlaklı bir insandır. Osmanlı Devleti’nin dağılmaya başladığı dönemlerde pek çok yerde sömürgeci devletlerin propaganda faaliyetlerine yine karşı propaganda ile cevap vermiş bir devlet adamı ve millet sevdalısı mütefekkirdir. Türk milleti binlerce yıllık tarihinde buhranlı, kara günlerden geçmiştir. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Aziz Türk milletine esaret gömleğini giydirmek isteyen emperyalist devletler vatan topraklarını işgal etmeye başlamıştır. Türk milleti, birçok cephede mücadele verdiği savaşlardan yorgun ve zayıf düşmüştür. Bu işgallere karşı İstiklal Savaşı’nı başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Türk milleti, direnişe geçmiş ve düşmanla mücadeleye başlamıştır. İstiklal Harbi yıllarında Türk milletinin ruhundaki en derin ses KORKMA diyerek yankı bulmuştur” dedi. 
 
Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı’nın, Türk milletinin köklerindeki bağımsızlık ruhunu harekete geçirdiğini dile getiren Vali Funda Kocabıyık, “Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımızda, “Korkma, sen cesursun, yüreklisin!” diye Türk milletine seslenmekte ve bu yurdun üstündeki en son ocak kalsa dahi bağımsızlık için düşmanla savaşılacağını tüm Dünyaya deklare etmektedir. İstiklal Marşımızın son iki dizesine baktığımızda Türk milletinin asırlar boyu köklü geleneğinin imbiğinden süzülmüş “ Hakk’a bağlı, bağımsız ve hür yaşamak.”  şuuru yatmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle “Allah, bu millete bir kez daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” diyen değerli büyüğümüz, fikir ve dava adamı, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, onlara en derin şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Program, Vali Funda Kocabıyık’ın konuşmasının ardından,  öğrencilerin sergilediği tiyatro gösterisi, oratoryo, müzik ve şiir dinletisi ile devam etti. 
 
Programın sonunda protokol üyeleriyle resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeler veren Vali Funda Kocabıyık, daha sonra öğrencilerin yaptığı resimlerin yer aldığı İstiklal Marşı ve Mehmet Akif konulu sergiyi gezdi.

, 

İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 98.Yıl Dönümü Mesajı

 
Büyük milletlerin asırlar içinde ülkü haline getirdikleri hayalleri, fikirleri ve idealleri vardır. Bu fikir, hayal ve idealler olmadığı zaman milleti ayakta tutan dinamiklerin zayıflamaya başladığı görülür.  Toplumların kendine has milli ve manevi değerlerinin ve kültürlerinin geçmişten geleceğe aktarılmasında abidevi şahsiyetler diye tanımladığımız kişilerin önemli katkıları vardır. 
 
Bu şahsiyetler devletin zayıf düştüğü, milletin varlığının ve birliğinin tehlike altında olduğu, tarih sahnesinden silinmeye çalışıldığı bir anda milletin sinesinden çıkar ve içindeki milli şuur, milli heyecan ve inançla toplum nezdinde büyük bir uyanışın fitilini ateşler. İşte bu abidevi şahsiyetlerden biri de İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’dur.
 
Mehmet Akif Ersoy ömrü boyunca yaşamı, ahlakı ve fikirleri ile Türk gencine örnek olarak gösterilecek fazilet sahibi bir insandır.  O Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen askerlerimizin acısını, gazilerimizin yürek sızısını derinden hisseden bir ruh iklimine sahiptir. O, bir milletin dinamiklerini yeniden harekete geçirmek için düşünen fikir üreten bir tefekkür insanıdır. O, sırtında eski yamalı palto ile soğuk kış günlerinde dolaşırken Devletinden aldığı para ödülünü kabul etmeyecek kadar asil,  cömert ve ahlaklı bir insandır. Osmanlı Devleti’nin dağılmaya başladığı dönemlerde pek çok yerde sömürgeci devletlerin propaganda faaliyetlerine yine karşı propaganda ile cevap vermiş bir devlet adamı ve millet sevdalısı mütefekkirdir.
 
Türk milleti binlerce yıllık tarihinde buhranlı, kara günlerden geçmiştir. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Aziz Türk milletine esaret gömleğini giydirmek isteyen emperyalist devletler vatan topraklarını işgal etmeye başlamıştır. Türk milleti, birçok cephede mücadele verdiği savaşlardan yorgun ve zayıf düşmüştür. Bu işgallere karşı İstiklal Savaşı’nı başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Türk milleti, direnişe geçmiş ve düşmanla mücadeleye başlamıştır. İstiklal Harbi yıllarında Türk milletinin ruhundaki en derin ses KORKMA diyerek yankı bulmuştur. 
 
Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı, Türk milletinin köklerindeki bağımsızlık ruhunu harekete geçirmiştir. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımızda, “Korkma, sen cesursun, yüreklisin!” diye Türk milletine seslenmekte ve bu yurdun üstündeki en son ocak kalsa dahi bağımsızlık için düşmanla savaşılacağını tüm dünyaya deklare etmektedir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı’mızın kabulünün 98.yılını kutluyor, “Allah, bu millete bir kez daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” diyen değerli büyüğümüz, fikir ve dava adamı, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum, onlara en derin şükranlarımı sunuyorum. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.