15 TEMMUZ GECESİNİN GAZİLERİ, UŞAK ÜNİVERSİTESİ'NDE O GECEYİ ANLATTI!

15 TEMMUZ GECESİNİN GAZİLERİ, UŞAK ÜNİVERSİTESİ'NDE O GECEYİ ANLATTI!
17 Temmuz 2018 Salı 20:22

 
Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan programa Vali Salim Demir ve eşi Nezahat Demir, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutanı Yalçın Baysal, 26. Dönem AK Parti Uşak Milletvekili Dr. Alim Tunç, AK Parti İl Başkanı Mehmet Çakın, Şehit Mehmet Çetin'in babası Hüseyin Çetin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Karahan, Prof. Dr. Adem Duru ile Prof. Dr. Metin Gümüş, Genel Sekreter Vekili İbrahim Çalış, protokol üyeleri, Uşak Üniversitesi akademisyenleri, idari personeli, program moderatörü Ali Bektaş, davetli konuşmacılar Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel ve 15 Temmuz Gazileri Safiye Bayat, Metin Doğan ile Muhammet Musa Akkoç katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması, Hafız Metin Kurt'un Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan 15 Temmuz sinevizyon gösterimi ile başladı.
 
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Savaş “İçimizdeki hainler tarafından işgal edilmeye çalışılan cennet vatanımız, kaosa ve kargaşaya sürüklenmek istenmiştir. Alçak hesapların yapıldığı bu tarihi günde, aziz halkımız silahlara, tanka, uçaklara aldırış etmemiş, mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır diyerek, canları pahasına vatan savunmasına geçerek hainlere geçit vermemişlerdir. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazmışlardır. Hiç şüphesiz şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Bununla birlikte artık her yıl 15 Temmuz Şehitlerimizi Anma Günü’nde kendilerini hassaten yâd edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız. Unutmamalıyız ki halkımızın destan yazdığı o kara günde gerçek kahramanlar ortaya çıkmıştır. Bu darbe girişiminde milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te, 100 yıl önce Çanakkale’de ve Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermişlerdir. 15 Temmuz günü milletimiz; bu hainlerin kaynağı nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okuma gerçekleştirmiştir. Bu meydan okumayı sadece şu veya bu kesim değil, hamdolsun topyekûn milletimizin tamamı yapmıştır. Bizdenmiş gibi gözüküp, bizden olmayan, egemen güçlerin maşalığını yapan, devleti kendi amaç ve hizmetleri için kullanmaya çalışan, bu tarz terör örgütlerine karşı bizler, daima hazırlıklı olmalıyız. Kendimizi ve çocuklarımızı yetiştirerek, gerçek bilimle tanıştırarak, okuyarak, sorgulayarak, araştıran nesiller yetiştirerek, bu tarz oluşumların önüne geçebiliriz.Ülkemize nitelikli insan kaynakları yetiştiren kurumlar olan üniversitelerimiz, bu anlamda oldukça önem taşımaktadır. Uşak Üniversitesi olarak, bu önemi kavramış ve bunun üzerinde çalışmalar yapan bir kurum olmanın adımlarını atıyoruz.  15 Temmuz hain darbe girişimi bir kez daha göstermiştir ki, ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar hiçbir zaman bitmeyecektir. Hainler ne kadar fazla olursa olsun, bizim milletimizde de kahramanlarımız bir o kadar çoktur. Biz de Uşak Üniversitesi olarak, liyakat sahibi, alanında uzman, vatanını ve milletini seven kahramanlar yetiştirmek için bütün mesaimizi harcıyoruz ve harcamaya da devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz hain darbe girişiminde şahadete ulaşan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı iletiyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Allah yolumuzu, bahtımızı açık etsin.” şeklinde konuştu.

 Belediye Başkanı Nurullah Cahan 15 Temmuz'un sözün bittiği yer olduğuna dikkat çekerek necip milletimizin yeni bir destan yazdığı, 15 Temmuz'un, bir demokrasi günü olduğunu söyledi. 15 Temmuz gecesinde şahadet şerbetini içen şehitlerimiz ve o günkü gazilerimizin tarihe altın harflerle yazıldığını belirten Belediye Başkanı Cahan, ''Kıyamete kadar da bu 15 Temmuz destanı bitmeyecek. 7’den 77’ye herkesin canını siper ettiği ve vatan aşkıyla yanıp tutuştuğu bir geceydi. Vatana saldırı söz konusuydu ve o gece kahraman halkımız gözünü kırpmadan tankın önüne yatarak vücudunu siper etti. 15 Temmuz uçak, tank ve tüfeğin İslam ve iman karşısında aciz kaldığı bir gündü. Şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize Rabbim sağlık versin.'' dedi.

 Vali Salim Demir yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'u unutmadığımızı ve unutturmayacağımızın altını çizerek, ''15 Temmuz'da hainlerin devletimize, milletimize, vatanımıza, istikbal ve istiklalimize kast etmelerini unutmayacağız, unutturmayacağız. Milletimizin 15 Temmuz'daki kahramanlığını unutmayacağız. 15 Temmuzda yaşananlar basit bir darbe girişimi ya da basit bir kalkışma değildi. İstikbal ve istiklalimizi hedef alan, ülkemizi bir iç savaşa götürmek isteyen top yekün bir işgal hareketiydi. O gün milletimizin gerçekleştirdiği eşsiz destanı Sayın Cumhurbaşkanımızın şu sözleri çok iyi anlatmaktadır: “Başaramayacaksınız. Milletimizi bölemeyeceksiniz. Bayrağımızı indiremeyeceksiniz. Vatanımızı parçalayamayacaksınız. Devletimizi yıkamayacaksınız. Ezanlarımızı susturamayacaksınız. Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz. Bu halka boyunduruk vuramayacaksınız. Bin yıllık yürüdüğümüz yolda bizi geri döndüremeyeceksiniz. Ülkemizi hedeflerinden vazgeçiremeyeceksiniz.” Bu sözler 15 Temmuz ruhunu ve milletimizin göstermiş olduğu direnişi ve dirilişi çok net anlatmaktadır. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet düsturuyla 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimizi, 15 Temmuz'dan aldığımız güçle ve 24 Haziran seçimleri sonucunda gerçekleştirilen Cumhuriyet Hükümet sistemiyle gerçekleştireceğimize inanıyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Allah'a emanet olun.'' şeklinde konuştu.

 
Açılış konuşmalarının ardından Moderatörlüğünü Ali Bektaş'ın yaptığı, Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel ve 15 Temmuz Gazileri Safiye Bayat, Metin Doğan ile Muhammet Musa Akkoç'un konuşmacı olarak yer aldığı söyleşi gerçekleşti. Konuşmacılar söyleşide 15 Temmuz gecesi verilen milli mücadeleyi aktararak yaşadıklarını anlattılar.
 
Program, 15 Temmuz Gazileri Safiye Bayat, Metin Doğan ile Muhammet Musa Akkoç, Ali Bektaş ve Aytekin Polatel'e teşekkür belgeleri ve Uşak Üniversitesi plaketi verilmesiyle ve Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hikmet Gültekin'in şehitlerimiz ve gazilerimiz için dua etmesiyle son buldu.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.