Vali Funda Kocabıyık “STK’lar Sivil Toplum Destek Merkezi ile Güçleniyor” Proje Tanıtım Toplantısına Katıldı

Vali Funda Kocabıyık “STK’lar Sivil Toplum Destek Merkezi ile Güçleniyor” Proje Tanıtım Toplantısına Katıldı
25 Haziran 2019 Salı 15:32

Uşak Valiliği AB Dış İlişkiler Bürosu tarafından yapılan sunumda, AB üyelik sürecinde sivil toplumun rolünün artmasına, STK’ların toplum içinde etkin yer almasına ve yerel, bölgesel, ulusal karar alma süreçlerine katılmasına katkıda bulunmak için İlimizdeki STK’ların gelişimini ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla Başkanlığını Vali Funda Kocabıyık’ın yaptığı Uşak İli Kalkınma Vakfı tarafından hazırlandığı ve projenin AB Başkanlığı tarafından kabul edildiği ifade edildi. 
Yapılan sunumun ardından, açılış programına katılan AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Sayın Bülent Özcan yaptığı konuşmada, “Geçen yıl yapılan proje çağrısında Türkiye'de yaklaşık 400 Sivil toplum kuruluşunun başvuruda bulundu. Başvurular içerisinden yapılan değerlendirmede 12 farklı şehirde 31 adet projenin finansmanına karar verildi. Bunlardan bir tanesi de Uşak ili Kalkınma Vakfının Projesi olarak seçildi. Bu proje STK'ları bir araya getirerek hizmet kapasitelerini artırmayı, amaç ve hedeflerine ulaşabilmeleri doğrultusunda kendilerini geliştirmelerini sağlayacakları bir merkez olacaktır” dedi.Vali Funda Kocabıyık ise yaptığı konuşmada öncelikle projenin kabul görmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu çalışma ile toplumun sivil kesiminin üretkenliğini artıracağını bununla birlikte, proje yazma kapasitesini artırarak Uşak’ta da AB kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.Vali Funda Kocabıyık konuşmasına şöyle devam etti: “Günümüzde toplumun ihtiyaçlarının karşılanması sadece devletin görevi olmaktan çıkmıştır. Eğitimden sağlığa, kültürden bilim ve teknolojiye her alanda toplumun ihtiyaçlarının karşılanması ve çeşitli sorunlara çözüm bulunması için sivil toplum kuruluşlarına büyük sorumluluk düşmektedir. İlimizin ihtiyaçları konusunda siz değerli sivil toplum kuruluşlarımızın görüşlerini değerlendirmek ve şehrimiz için yapılabilecek güzel hizmetler noktasında sizlerle birlikte koordineli bir çalışma yapabilmek adına uzun bir süredir böyle bir programın olmasını arzulamaktaydık.  Katılımlarınız ve görüşleriniz bizim için her zaman önemli ve değerlidir. Valiliğimiz koordinasyonunda “STK’lar Sivil Toplum Destek Merkezi ile Güçleniyor” isimli bir proje hazırlanarak “Uşak İli Kalkınma Vakfı” adına sunulmuş ve AB Başkanlığı tarafından kabul edilmiştir. Projenin öngörülen amaçları sağlanınca İlimizdeki STK’ların gelişimi ve sürdürülebilirliği ivme kazanacaktır. Bu projeyle birlikte İlimizde Sivil Toplum Kuruluşları için Sivil Toplum Destek Merkezi oluşturulması, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın iletişim, savunuculuk ve yönetim becerilerinin arttırılması, idari ve mali yönden güçlenmesine katkı sağlanması ve tematik konularda çalışma raporları hazırlayarak karar alma sürecine dâhil olmaları beklenmektedir.”Konuşmasının sonunda, ilimizin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve sorunlarının çözümüne yönelik çabalarından dolayı sivil toplum kuruluşlarına, teşekkür eden Vali Funda Kocabıyık, “Bu süreçte desteklerini bizden esirgemeyen AB Başkanlığı Mali İş birliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Sayın Bülent Özcan’a teşekkür ediyorum. Sorumluluk duygusu taşıyarak yaşadığınız toplum için gönüllülük esasıyla hareket ederek yapıcı bir şeyler ortaya koymanız bizleri mutlu etmekte ve bu faaliyetleriniz takdir toplamaktadır. Proje kapsamında yürütülecek çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.