31 MAYIS TÜTÜNSÜZ DÜNYA GÜNÜ

31 MAYIS TÜTÜNSÜZ DÜNYA GÜNÜ
30 Mayıs 2018 Çarşamba 17:34

Dünya Sağlık Örgütü tütünün insan sağlığı üzerine olan zararlarının büyük bir ciddiyet içerisinde topluma anlatılması amacıyla her yıl 31 Mayıs Dünya Sigarasız Gününde etkinlikler düzenlemektedir.

Tütün kullanımı, çok yaygın bir bağımlılık çeşidi olmasının yanında tütün ve dumanında bulunan maddelerin insan sağlığı üzerine yaptığı olumsuz etkileri nedeniyle dünyanın ve ülkemizin en önemli ve önlenebilen halk sağlığı sorunlarından biridir.

 Sigara, nargile, puro ve pipo… Çoğu zaman bir gençlik hevesi olarak başlayan ve ileride neden olacağı sağlık sorunları göz ardı edilen zehirli maddeler… Ülkemizde 100 bin, dünya genelinde ise tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6 milyon kişi hayatını kaybediyor. Türkiye’deki ölümlerin yüzde 23’ü tütüne bağlı hastalıklar nedeniyle gerçekleşiyor. Ülkemizde 16 milyon, dünyada ise 1,2 milyar kişi tütün kullanıyor. Sigarada 4000'den fazla toksik madde bulunmaktadır. Karbon monoksit, nikotin ve katran bilinen en tehlikeli maddelerden birkaçıdır.

 

             Dünya Sağlık Örgütü sigara içmeyi bir bağımlılık olarak sınıflandırmıştır. Sigaranın filtreli, light vb. isimlerde tüketime sunulmaları zararlı etkilerini azaltmaz. Bunlar sadece satış stratejisidir. Sigara bu zararlı etkisini sadece içen kişide değil, sigara dumanına maruz kalan ve pasif içici olarak tanımlanan kişiler üzerinde de gösterir.

 

           Son yıllarda özellikle gençler arasında trend haline gelen nargile de en az sigara kadar zararlı. İçerisindeki ağır metaller nedeniyle 1 nargile belki de 4-5 paket sigarayla eşdeğer zarara yol açabiliyor. Nargilenin bu kadar zararlı olmasının nedeni içerdiği nikel, kobalt ve kurşun oranının sigaradan çok daha yüksek olması.Nargile içilen mekanların giderek yaygınlaşması ve aromalılarının tüketilmesi, özellikle gençler arasında nargilenin daha sosyal ve zararsız bir tütün ürünü olduğu yönünde yanlış bir kanaat uyanmasına neden oluyor. Ayrıca nargile cafelerde umuma açık bir şekilde kullanılan ve yeterince dezenfekte edilmeyen nargileler aracılığı ile verem başta olmak üzere birçok enfeksiyonel hastalık kişiden kişiye bulaşabilmektedir.

 

          Sigarayı bırakabilmenin ilk ve en önemli koşulu, öncelikle bunu istemek ve bu konuda karar almak. Çünkü sigara hem fiziksel hem de psikolojik bağımlılık yapıyor. Öyle ki sigaranın bağımlılık yapma gücü kokainden 5 kat daha yüksek. Tablet halinde bir takım ilaçlar, nikotin sakızları, nikotin bantları ve akupunktur sigarayı bıraktırma yöntemleri arasında yer alıyor. Ama sonuca ulaşmayı sağlayan en önemli faktör bunu gerçekten istemekten geçiyor. Dünya Sağlık örgütü 1 ay boyunca günde sadece 1 adet sigara içen bir kişiyi bile bağımlı olarak kabul ediyor. Gelişmiş ülkelerde tüketim azalırken az gelişmiş ve yoksul ülkelerde hızla artmaktadır.

Sigara bağımlılarına en iyi tedavi ve desteğin verildiği merkezler, sigarayı bırakma poliklinikleridir.

        İlimiz İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi    ve  Uşak Üniversitesi  Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde  “Sigarayı Bırakma Poliklinikleri” oluşturulmuştur. 2018 yılında toplam  889 vatandaşımız bu polikliniklerden hizmet almıştır. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız "Alo 171" sigara bırakma hattına müracaat edebilirler.Tüm halkımızı sigara ihlali konusunda duyarlı olmalarını  tütün ve tütün ürünlerinin ihlali durumlarında  155 polis ve 184 sabim hattına ihbarda bulunmalarını bekliyoruz.Sigara tüketen tüm insanlarımıza tüm bunları yeniden düşünüp; kendisi, çevresi ve çevresindekiler için bu günü fırsat bilip sigarayı bırakmalarını dileriz.     ​

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.