UŞAK’TA İNCE RÜZGARI ESTİ

UŞAK’TA İNCE RÜZGARI ESTİ
26 Mayıs 2018 Cumartesi 14:15

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce Uşak'ta konuştu. İnce, ekonomiyi anlatırken benzin ve bebek bezi ile örnek gösterdi.

İnce'yi Uşak Havalimanı'ndan, CHP'nin 24 Haziran'da yapılacak seçimlerdeki milletvekili adayları, CHP Uşak İl Başkanı Naci Sancar ve partililer karşıladı.Seçim otobüsüne binen İnce, partililerin ve vatandaşların oluşturduğu konvoyla şehir merkezine doğru yola çıktı. şehir turuna devam eden İnce, yol kenarında hayvanlarını otlatan bir vatandaşı görünce tekrar otobüsünden indi. İnce ile vatandaş arasında sıcak bir sohbet gerçekleşirken, İnce, vatandaşa yem fiyatını sordu, fiyatların yüksek olduğunu yanıtını aldı. İnce konuşmasına, ''Hayvana ahırda küspe verince üstün başın kokar.'' diyerek devam etti. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayına cevap veren vatandaş, ''Aynen öyle, benim de üstüm kokuyor.'' dedi. İnce, daha sonra, ''Ben o kokuyu iyi bilirim, ben o kokudan rahatsız olmam.'' diyerek vatandaşla arasındaki sıcak sohbeti sonlandırdı.Cuma namazını kılacağı camiye gitmek için caddeden ilerleyen ve vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan İnce, seçim otobüsünden Uşaklıları selamlamaya devam etti. Vatandaşlar, daha sonra cuma namazını kılmak için Çakaloz Camii'ne geçen İnce'ye burada da yoğun ilgi gösterdi. Muharrem İnce, cuma namazının ardından vatandaşlara seslenmek üzere 15 Temmuz Şehitler Meydanı'na geçti.
Benim hemşerim 3600 göstergeyi verecekmiş. Soru bir: 16 yıldır neredeydin? Peki, bunu CHP vekilleri önerirken kim reddetmiş, AK Parti milletvekilleri reddetmiş. Sayın Erdoğan madem samimisin, çıkar KHK’yı. 16 senedir neredesin? Cem evlerinin hukuki statüsü için defalarca önerge verdik. Hepsini reddettin?  İnce korkusu sardı İnce.
3 çocuk yapın diyordu şimdi arttırdı 5 çocuk diyor. Cumhurbaşkanı seçildiğimde ben çocuk sayısına karışmam ama çocuk bezine karışırım. Benim görevim çocuk sayını belirtmek değil benim görevim çocuk bezindeki KDV’yi indirmek. Bebek mamasında yüzde 8 KDV var. Çocuğa süt içireceğim yüzde 8 KDV var. Bebeğin mamasından yüzde 8 vergi alan devletten hayır gelmez. Çocuğun donundan yüzde 18 KDV alan devletten hayır gelmez.
"16 SENENİN SONUNDA BUNU DOLDURUYORSUN"
Ekonomi anlatıyorlar. Ben size ekonomi anlatayım. 2002'de iktidara geldiğinde 50 lirayla bunu dolduruyordun. 16 senenin sonunda bunu dolduruyorsun. Al sana ekonomi.
Cumhurbaşkanı seçildiğimde ben çocuk sayısına karışmam ama çocuk bezine karışırım. Çocuk bezinin KDV'si %18. Çocuğun donundan KDV alan devletten adam olmaz. Benim görevim çocuk bezindeki KDV'yi indirmek. Bebek mamasında %18 KDV var. Çocuğun mamasından %18 KDV alan devletten adam olmaz. Çocuğa süt içireceğim %8 KDV var. %8 KDV alan devletten adam olmaz
.
BARIŞACAĞIZ, BÜYÜYECEĞİZ, ADİL BÜYÜYECEĞİZ.
Hepimiz elektrik faturalarında TRT payı ödemiyor muyuz, niye göstermiyorsun? TRT’ye hakkımız haram olsun mu? Onu da adam edeceğiz, cumhurbaşkanı olduğumuz zaman o yalaka takımı bana da borazanlık yapmak isteyecekler ama adil olacağım. Çocuğu imam hatiplere gönder kardeşim gönder sen ona bakma, sen sonunda üniversite sınavında çocuğun kaç matematik sorusu yapıyor ona bak.
Şu Uşak’ta bir selfie çekeyim, ben beğendim bu manzarayı. Size hep gençler lazım diye diyorum ya. Örnek şu yıl 1980, Türkiye ile Güney Kore ikisi de aynı devlet. 1986 Güney Kore iflas ediyor. 5 Büyük şirkete gelin diyor devlet ve birbirinizle rekabet etmeyin, ben size ARGE desteği vereceğim diyor. Şimdi Güney Kore öyle bir gelişiyor ki… İşte bunu genç nüfusla yapacağız. ”

İNCE, KAMYON DİREKSİYONUNA GEÇTİ
CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İstanbul’dan uçakla Uşak’a geldi. Seçim otobüsüne binen İnce, partililerin ve vatandaşların oluşturduğu konvoyla kent merkezine doğru yola çıktı.
Havalimanı çıkışında ise Muharrem İnce’yi, yaklaşık 50 kamyondan oluşan kamyoncular korna çalarak karşıladı. Otobüsten inen İnce, bir kamyonun direksiyonuna geçti. Daha sonra kent turuna devam eden İnce, yol kenarında hayvanlarını otlatan bir vatandaşı görünce tekrar otobüsünden indi. Vatandaşla sohbet eden İnce, yem fiyatını sordu, fiyatların yüksek olduğunu yanıtını aldı. İnce konuştuğu vatandaşa "Hayvana ahırda küspe verince üstün başın kokar" dedi. Vatandaş da "Aynen öyle, benim de üstüm kokuyor" dedi. İnce, "Ben o kokuyu iyi bilirim, ben o kokudan rahatsız olmam" diye konuştu.
Cuma namazını kılacağı camiye gitmek için caddede yürüyen ve halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan Muharrem İnce, seçim otobüsünden vatandaşları selamladı. İnce daha sonra cuma namazını kılmak için Çakaloz Camii’ne geçti. İnce’ye vatandaşlar burada da yoğun ilgi gösterdi.

"BEN ONU AHIRDAN KAZANDIĞIM PARAYLA OKUTTUM"
Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar alanın yarısı. Sizi ne kadar iyi bildiğimi anlatacak örnek vereceğim. 16 yıldır milletvekiliyim. Kurban bayramı geldi. Hayatımın hiçbir dönemi arife akşamı babamın evinin dışında bir yerde olmadım. Engin Altay'a dedim ki, bayram sabahı babamın evinde olmam lazım programı ona göre yapalım. Rahmetli babam kurban alıp satıyor. Bayram sabahı gelip alacaklar. Ben milletvekili oldum. Ana dedim ben ahıra girecek miyim? Gir dedi baban kızar. Daha yeni seçildim, biri dedi, 'abi seni Muharrem İnce 'ye benzetiyorum' amcaoğlumdur dedim. Babam bana 'milletvekili oldu da ne oldu sanki ben onu o ahırdan kazandığım parayla okuttum' dedi. Daha sonra abim demiş ki baba ben iki kişilik çalışayım Muharrem ahıra girmesin. Ahıra giren Muharrem İnce, sizin sorununuzu çözer.
"ÜRETEN BİR TÜRKİYE KURACAĞIZ"
Nar ektiriyorsan yanında nar ekşisi fabrikası olacak. Domatesi biz satıyoruz, ketçabı adamlar yapıyor. Türkiye, zeytini satıyor ama zeytinyağı satamıyor. Çünkü markası yok. İtalya satıyor. Üreten bir Türkiye kuracağız.
"2008'DEN BU YANA EMEKLİNİN MAAŞI DÜŞÜYOR"
Emekliler, bayramlarda 1000'er lira verecekler. Biz maaş demiştik. Çaldılar ama kötü kopya. Bu böyle olmaz. 1000 lira verirsin ama enflasyon o 1000 lirayı düşürür. Çözümü şudur. Asgari ücret vereceksin. Asgari ücret arttıkça o para da artacaktır. Türkiye ile Avrupa'yı kıyaslayalım. En düşük maaşla en yüksek maaş arasında 9 kat, Finlandiya'da 2 kat var. 2008'den bu yana emeklinin maaşı düşüyor.

"EĞER İŞ BULAMAZSAN, KREDİN DEVAM EDECEK"
Gençler, sizi iyi eğiteceğiz. Siz marka oluşturacaksınız. Gençler, evlatlarım. Her yıl 10 bin öğrenciyi yurtdışına göndereceğiz. 2 bayramda karşılıksız burs vereceğiz. Bu parayı size Muharrem İnce vermeyecek. Fakire fukaraya Erdoğan mı para veriyor? Devlet veriyor. Benim cumhurbaşkanlığımda da 81 milyon verecek, devlet verecek. Gençler, Allah şahittir. 2 yıl içerisinde hiçbirinizi tarikat yurtlarına muhtaç etmeyeceğim. Eğer iş bulamazsan kredin devam edecek.
"HER AİLEYE BİR EV, HER EVE BİR MAAŞ"
40 milyon dolarla 2 milyon konut yapardık. Saray yapacağımıza konut yapsaydık 100 bin ev yapardı. Köprü yapıyor geçiş garantisi var. 40 bin araç geçecek demiş 20 bin araç geçiyor. Yol yapıyorlar, çöküyor. Köprü yapıyorlar geçmeden para ödüyorsun. İşte bu düzene son vereceğiz. Sloganımız şu olacak; Her aileye bir ev, her eve bir maaş. Bunu başaracağız. Türkiye, hukuk devleti olacak.

"İLK İŞİM EKONOMİ"
Akşam gazeteciler soruyor, 'ne yapacaksın?' ilk işim ekonomi.
1) Merkez Bankası bağımsız olacak. Merkez Bankası başkanını CHP Genel Merkezi'ne çağırmam. Her 3 ayda bir cumhurbaşkanlığında toplantı yapacağız.
2) Geçtiğimiz günlerde medya kuruluşu el değiştirdi. Para Ziraat Bankası'ndan bulundu. Ziraat Bankası, 1 milyar dolar kredi verdi. Ziraat Bankası'nın işi medya mı? Bu parayı 1000 fabrikaya verse 4.5 milyon lira verirdi. Çiftçiye verseydi, 45 bin lira olmak üzere 100 bin çiftçiye para vermiş olurdu. Be insafsız, be vicdansız, 100 bin çiftçiye 45 bin lira vereceğine bir kişiye bir milyar lira vermeye utanmadın mı?
"İSTER EVDE İSTER DEVLET DAİRESİNDE"
Çocuğunu imam hatipe gönder hiçbir itirazım yok. Ben imam hatiplerde öğretmenlik yaptım. Sen kaç matematik neti yapıyor ona bak. Bizim dönemimizde hiç kimse ayrımcılığa uğramayacak. İster evde ister devlet dairesinde türban taksın bu bizim sorunumuz değil. Birini müdür yaparken sadece ehliyetine bakacağız. Bunu hep birlikte başaracağız.
"ÇOCUKLARINIZI İYİ YETİŞTİRECEĞİM"
Yıl 1980, Türkiye ve Güney Kore. Kişi başı gelirleri 2 bin dolar. Asya krizi gelince Güney Kore iflas ediyor. Güney Kore 5 şirkete ar-ge ve sermaye desteği vereceğini söylüyor. Şu an o 5 şirketin ihracatı 5 milyar dolar. Size söz veriyorum. Anneler, AK Parti'li, İYİ Parti'li, HDP'li anneler. Çocuklarınızı iyi yetiştireceğim.
İNCE DEĞİL, FAKIBABA YALAN SÖYLÜYORMUŞ
İnce, mitinginin de sona ermesinin ardından Uşak'tan Dumlupınar'a giderken, Sivas mitinginde söz verdiği gibi bir çiftçinin traktörüne binip mazot aldı. İnce, "Çiftçiye mazotu Fakıbaba 2.5 TL'den veriyormuş. Çiftçinin traktörüyle geldik aldık. Aldığımız mazot 237 TL tuttu, yani İnce değil, Fakıbaba yalan söylüyormuş.'' dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.